Naša gastroenterologica na edukaciji u Londonu
U Children's Hospital Evelina u Londonu 21.-22.5.2014. održavao se 2. međunarodni tečaj s temom anorektalne manometrije i ultrazvuka "2nd International Anorectal Manometry and Endosonography Course". Ovom odličnom tečaju o najnovjim i najmodernijim dijagnostičkim i terapijskim metodama prisustvovala je naša gastroenterologinja prim dr Alemka Jaklin Kekez. Na tečaju su vrhunski stručnjaci prikazali najnovije spoznaje o dijagnostici i liječenju kronične opstipacije i bijega stolice u djece.Naglasak je bio na edukaciji o dijagostičkim mogućnostima anorektalne manometrije i ultrazvuka anorektalne regije u rasvjetljavanju problema kronične opstipacije i inkontinencije te donošenju odluke o najboljem vidu liječenja. Posebni osvrt bio je na dijagnostiku i terapiju djece s neurogenim poremećajim crijeva (zbog trauma, operacija ili anomalija u području anorektalne regije ili lumbosakralne regije). Uz to se govorilo i o indikacijama i trajanju biofeedback terapije. Posebno zanimljiva i korisna bila su iskustva stručnjaka o terapiji botulinum toksinom u djece s tvrdokornim poremećajima regulacije stolice, kao i načinima primjene tog vida terapije. Također je bilo puno praktičnog rada, a međusobno su razmjenjena iskustva u dijagnostici i liječenju različitih svjetskih centara koji se bave problematikom teškoća defekacije i inkontinecije u djece.