NOVO U POLIKLINICI HELENA: 24-satna pH-metrija jednjaka
U Poliklinici za dječje bolesti Helena, kao nova pretraga uvedena je 24-satna pH- metrija jednjaka čija svrha je dokazivanje patološkog gastroezofagealnog refluksa. To je poremećaj kod kojeg dolazi do značajnog vraćanja kiselog želučanog sadržaja iz želuca u jednjak, zbog čega se javljaju različite tegobe sa strane probavnog i/ili dišnog sustava. Pretraga se izvodi pomoću tanke mekane sonde koja se uvede kroz nos u jednjak gdje senzor registrira refluksne epizode. Sonda je spojena s aparatom koji ih bilježi i tako dobivamo zapis o broju i težini refluksnih događaja tijekom 24 sata, što je od dijagnostičke važnosti za procjenu težine refluksa. Izvođenje pretrage nije bolno, a dijete se postavljenom sondom i prikopčanim aparatićem ide kući te nakon 24 sata dolazi na skidanje sonde i očitanje rezultata.