Upute za biofeedback vježbe kod poremećaja defekacije
Biofeedback je terapijska metoda koja se koristi kod poremećaja defekacije i/ili bijega stolice. To je tehnika kojiom dijete može utjecati na rad mišića koji sudjeluju u kontroli defekacije i sprečavanju inkontinencije stolice. Tako u konkretnom slučaju dijete uči pravovremeno zamjećivanje signala dolaska stolice u završno debelo crijevo, vježba koordinaciju mišića male zdjelice i postizanje uredne evakuacije stolice. Ako se radi o inkontinencije vježba se zadržavanje stolice.

Kako se izvode vježbe?

Uz samoljepive elektrode oko čmara (anusa) i/ili balončić u završnom debelom crijevu ( simulira stolicu) dijete pokušava pravilno odraditi vježbe mišića koji sudjeluju u aktu defekacije. Pokreti vježbi pretvaraju se u digitalni zapis, koji onda putem programa ide u animaciju, tako da dijete vidi crtane likove na ekranu koji se pokreću ako je vježbu pravilno odradilo. Tako dijete zapravo ispravlja poremećaj uz igru. Uz to zgodno je što iste vježbe dijete kada savlada može ponavljati i kod kuće.

Važno je napomenuti da je ova tehnika neinvazivna i nije bolna.

Prilikom dolaska na biofeedback vježbe molimo da se pridržavate slijedećih uputa:

1. Dolazite u točnom terminu. Vrijeme boravka u Poliklinici biti će oko 1-2 sata.
2. Javite minimalno 24 sata prije ukoliko odjavljujete termin.
3. U pratnji djeteta može biti samo 1 odrasla osoba.
4. Ponesite barem pola litre tekućine.
5. Dijete treba imati stolicu večer prije ili jutro prije biofeedbacka.
5. Biofeedback se NE radi tijekom uroinfekcije ili povišene tjelesne temperature.
Naš tim na tečaju o defektima razvoja kralježnice
NAŠE PEDIJATRICE MEĐU NAJBOLJIM LIJEČNICIMA U HRVATSKOJ