Upute za biofeedback vježbe kod poremećaja mokrenja
Biofeedback je tehnika kojom dijete može utjecati na rad mišića koji sudjeluju u kontroli mokrenja koristeći signale iz vlastitog tijela. Kod djece sa poremećajima mokraćnog mjehura koristi se nekoliko metoda, ovisno o tipu poremećaja koje dijete ima te cilju koji želimo postići. Kod neke djece koristi se EMG uređaj koji mjeri aktivnost mišića i uči pacijenta kako da relaksira mišić ili postigne kontrolu nad radom određenog mišića. Samoljepive elektrode postavljaju se na mišiće zdjelice i spajaju sa kompjuterom u urodinamskom uređaju. Kompjuter pretvara električne impulse iz mišića u pokrete junaka iz crtanih filmova. Dijete na ekranu gleda crtani film, pokreće likove i igra video igrice stišćući i opuštajući mišiće koji sudjeluju u kontroli mokrenja. Kod neke djece koriste se tehnike neuromodulacije i neurostimulacije gdje se ciljano stimuliraju određeni živci koji sudjeluju u kontroli mokraćnog mjehura ili mišića zdjelice.

Važno je napomenuti da se sve ove tehnike neinvazivne, ne koriste kateterizaciju i ne dovode do boli.

Prilikom dolaska na biofeedback vježbe molimo da se pridržavate slijedećih uputa:

1. dolazite u točnom terminu. Vrijeme boravka u Poliklinici biti će 1-2 sata.
2. javite min. 24 sata prije ukoliko odjavljujete termin
2. u pratnji djeteta može biti samo 1 odrasla osoba
3. ponesite barem pola litre tekućine
4. dijete treba imati stolicu večer prije ili jutro prije biofeedbacka
5. biofeedback se NE radi tijekom uroinfekcije ili povišene tjelesne temperature
4. tijekom neuromodulacije dijete treba biti mirno barem pola sata te molimo da ponesete knjigu, društvenu igru, video igru ili I pad.
Naš tim na tečaju o defektima razvoja kralježnice
NAŠE PEDIJATRICE MEĐU NAJBOLJIM LIJEČNICIMA U HRVATSKOJ