Upute za uzimanje urina za mikrobiološku analizu
Za uzimanje urinokulture kod malog djeteta kojem lijepimo vrećicu potrebno je djetetu prethodno oprati spolovilo i okolnu kožu čistom vodom i blagim sapunom i ne mazati kremom. Oprano područje treba posušiti svježe izglačanim ručnikom ili nesterilnom kompresom te prilijepiti vrećicu za urin pazeći pritom da se ne dotakne rukama unutrašnjost vrećice. Vrećica može stajati oko 30-45 minuta. Ukoliko se dijete ne pomokri u tom periodu, postupak pranja treba ponoviti i zalijepiti novu vrećicu.

Kod uzimanja uzoraka urina kod veće djece postupak je slijedeći: oprati spolovilo tekućom vodom te uzeti srednji mlaz urina u sterilnu čašicu, kojoj ne smijete doticati unutrašnjost.

Ako urin ne nosite odmah u laboratorij, potrebno ga je držati na hladnome (frižider, do 24 sata).