Poremećaji hranjenja u dojenačkoj dobi i ranom djetinjstvu

dr.Tatjana Lesar, specijalist pedijatar, uži specijalist pedijatrijske gastroenterologije

U dojenačkoj dobi i ranom djetinjstvu mogu se razviti problemi vezani uz smetnje ili zastoj u procesu hranjenja i nazivamo ih poteškoćama hranjenja. Učestalost pojave poteškoća hranjenja iznosi od 25% do 45 % u zdrave djece, a penje se do 80% u djece s razvojnim poteškoćama, no ozbiljniji poremećaji hranjenja razvijaju se u 1-5% djece.

Poteškoće u hranjenju:

• djeca s ograničenim apetitom

• djeca sa selektivnim unosom hrane

• djeca sa strahom od hranjenja.

Poremećaji hranjenja:

• odbijanje hrane

• selektivnost pri uzimanju hrane

• ruminaciju

• konzumiranje nejestivih tvari (pika).

Poremećaja ponašanja pri hranjenju:

• poremećaj regulacije stanja gladi – sitosti

• poremećaj hranjena vezan za privrženost roditelja i djeteta

• infantilna anoreksija

• senzoričke averzije

• posttraumatski poremećaj hranjenja

• poremećaj hranjenja povezan s medicinskim stanjem (organskim uzrokom).

Kod svakog oblika poteškoća u hranjenju potrebno je prije svega utvrditi radi li se organskoj podlozi poremećaja te u tom slučaju započeti odgovarajuće liječenje uz nastavak hranjenja. Ukoliko se ne radi o organskoj podlozi, potrebno je utvrditi radi li se o pretjeranom zabrinutim roditeljima s iskrivljenim očekivanjima ili se doista radi o poremećaju hranjenja. Upravo pojačana zabrinutost te posljedično tome poremećena interakcija između djeteta i roditelja može u konačnici dovesti do razvoja poremećaja hranjenja.

FELDENKRAIS RADIONICA U POLIKLINICI HELENA
PRIVREMENA OBUSTAVA PARKINGA U KRUGU POLIKLINIKE HELENA

(Croatia zdravstveno osiguranje, GRAWE osiguranje, Uniqa osiguranje, Triglav osiguranje)