Laboratorijska dijagnostika u Poliklinici Helena – U Poliklinici Helena nudimo uslugu venskog i kapilarnog vađenja krvi za dječju populaciju od samog rođenja. Stručno i iskusno medicinsko osoblje u potpunosti je spremno udovoljiti potrebama i zahtjevima svih pacijenata, liječnika, te drugih zdravstvenih ustanova za koje također pripremamo laboratorijske uzorke.
Kako bi svojim najmlađim pacijentima osigurali nekoliko tisuća laboratorijskih pretraga, od onih najjednostavnijih, pa sve do najsofisticiranijih, poliklinika Helena surađujući s vodećim europskim akreditiranim laboratorijima (prema ISO normi 15189) pobrinula se za kvalitetu, pouzdanost i točnost laboratorijske prakse. Dobra laboratorijska praksa je temelj svake medicinske dijagnoze i, u konačnici, terapije.
Poliklinika Helena omogućava svojim pacijentima preko 200 laboratorijskih testova s rezultatima unutar istog dana. Rezultati dolaze na Vaš mail, poštujući sva pravila koja proizlaze iz GDPR propisa.
Poliklinika Helena nudi širok spektar pretraga iz područja:
- Biokemija i imunokemija
- Hematologija
- Endokrinologija
- Serologija
- Krvna grupa i HLA
- Alergije
- Mikrobiologija
- Toksikologija
- Molekularna biologija
- Genska medicina
- Citologija i patologija
Priprema djece za vađenje krvi
Pomoć i suradnja roditelja u pripremi djeteta za vađenje krvi od iznimne je važnosti. Postoji više načina uzorkovanja (vađenja) krvi za laboratorijske pretrage, ovisno o tome uzorkuje li se venska ili kapilarna krv. Vensko vađenje krvi (iz vene na ruci) dijete je u ležećem ili sjedećem položaju, ruka je položena na oslonac. Kapilarno vađenje krvi početni postupak je isti no mjesto uboda je jagodica
prsta. Dijete bi na vađenje krvi trebalo doći natašte (poželjno je piti običnu vodu), a novorođenčad i djeca do dvije godine ne bi trebala jesti barem 2 – 4 sata prije dolaska.
Kako bi vađenje krvi bilo uspješnije i manje bolno savjetujemo Vam sljedeće:
- Najvažnije je biti iskren s djetetom, ne skrivajte da se krv treba uzorkovati, objasnite mu rječnikom primjerenim za dob i bez suvišnih detalja.
- Dajte djetetu do znanja da će od zdravstvenog osoblja dobiti najbolji mogući tretman. Medicinske sestre, liječnici i laboranti osobe su koje mu žele pomoći, a ne netko tko mu namjerno nanosi bol.
- Objasnite da je bol kratkog trajanja, pokušajte izbjegavajte riječi koje mogu izazvati zabrinutost i strah (igla, krvarenje).
- Ako se dijete ipak uplaši prilikom dolaska u laboratorij, potrebno je napravite pauzu dok ne skupi hrabrosti, ali naglasite da nećete odustati od pretrage.
- Prilikom samog vađenja krvi odvraćajte djetetovu pažnju stvarima koje voli (npr. pričajte mu omiljenu priču, pjevajte pjesmicu, igrajte neku igru).
- Vađenje krvi kod djetetu izaziva stres samog roditelja, no bitno je da dijete ne osjeti vašu uznemirenost jer će biti dodatno uplašeno i nesigurno.
- Dajte djetetu do znanja da ste uvijek uz njega. Veće dijete nježno držite za drugu ruku, a manje dijete neka sjedi na Vama.
- Ako roditelj zna da obično osjeti slabost prilikom vađenja krvi ili samog gledanja postupka, poželjno je da pričeka izvan laboratorija i pratnju prepusti drugom članu obitelji.
- Ako dijete vrišti, ne obazirite se na okolinu, ne govorite mu da ga svi gledaju i pokušajte ga umiriti.
- Djetetu unaprijed obećajte da ćete nakon obavljene pretrage napraviti ono što voli i uvijek ispunite obećanje te uvijek pohvalite dijete za hrabrost nakon vađenja krvi.
Uzimanje uzorka urina za urinokulturu – bebe i djeca
Bebe i manja djeca: Uzorak urina kod djece koja nose pelene se može uzeti s pomoću urinske vrećice. Potrebno je prije toga dobro oprati urogenitalnu regiju blagim sapunom, isprati tekućom vodom te posušiti čistom tkaninom. Kod dječaka je potrebno povući kožicu spolovila prema gore. Nakon što se urinska vrećica pričvrsti i dijete obuče, potrebno je češće provjeriti da li se dijete pomokrilo. Kako bi
se uzorak što kraće zadržavao u vrećici te se tako smanjila mogućnost porasta velikog broja bakterija (u inače zdravog djeteta) kao posljedica dugog zadržavanja urin u vrećici, dodatno grijanog djetetovim tijelom.
Veća djeca: Kod veće djece potrebno je oprati urogenitalnu regiju sapunom i temeljito isprati pod mlazom vode, bez brisanja. Sterilnu posudicu otvoriti, pritom pazeći da se ne zagadi unutarnja strana poklopca i poslije kontaminira uzorak. Jednom rukom raširiti nabore kože, tako da mlaz urina može slobodno otjecati u posudicu. Najprije snažnim mlazom početi mokriti van posudice kako bi se s prvim mlazom urina isprala bakterijska flora uretre/mokraćovoda. Ne prekidajući mokrenje, nastaviti mokriti u pripremljenu posudicu. To je srednji mlaz urina koji će biti uzorak za obradu. Posudicu s urinom pažljivo zatvoriti i što prije (unutar 2 h) dostaviti u laboratorij.
Jedina smo privatna pedijatrijska ustanova u kojoj usko specijalizirane medicinske sestre po potrebi uzimaju uzorak urina metodom sterilne kateterizacije mokraćnog mjehura pod kontrolom ultrazvuka.
VAŽNO: Ako urin ne nosite odmah u laboratorij, potrebno ga je držati na hladnome (hladnjak do 4 h).
Laboratorijsko testiranje na alergije
Alergija nastaje kada imunološki sustav pretjerano reagira na inače bezopasne tvari. Te tvari tijelo kvalificira kao “strane”, a one su medicinskim jezikom nazvane alergeni.
Alergija je reakcija preosjetljivosti na neku tvar, koja ako se udahne, proguta, dodirne ili injektira, izaziva reakciju karakteriziranu specifičnim simptomima. Kada alergen prvi put uđe u tijelo alergične osobe, imunološki sustav reagira proizvodnjom velike količine antitijela klase IgE, što je proces poznat kao senzibilizacija.
Alergijske reakcije mogu se manifestirati na različite načine, a simptomi i njihov intenzitet mogu varirati ovisno o osobi. Najčešći simptomi su: alergijski konjunktivitis, alergijski rinitis, urtikarija i dermatitis, angioedemi, astma, gastrointestinalni poremećaji i najteži oblik reakcije je anafilaksija. Nalazi ovih alergena čekaju se najduže 3 radna dana. Cijena jednog alergena je 18€. Djeci do 12 godina uzorkovanje krvi može se provesti kapilarno, odnosno iz prsta.
ISAC test
ISAC alergo test uzorkovanje krvi iz prsta za dječju populaciju što omogućuje manje invazivnu proceduru i olakšava dobivanje uzorka.
ISAC test (engl. Immuno Solid Phase Allergen Chip) je sveobuhvatni test za dokazivanje preosjetljivosti na određene alergene korištenjem tehnologije biočipova. Biočip tehnologija omogućuje uvid u profil preosjetljivosti. To znači da se u jednom mjerenju iz krvi pacijenta može otkriti prisutnost specifičnih imunoglobulina E (sIgE) usmjerenih na 112 alergenskih komponenti iz 51 alergenskog izvora (npr. jaja, mlijeko, pšenica, životinje, kućna prašina, pelud, plijesan).
Time je obrada pacijenta brža, a rezultat su učinkovita, optimizirana i pravovremena obrada pacijenta koja dovodi do poboljšanja zdravlja i podizanja kvalitete života.
Kome je test namijenjen?
ISAC molekularna dijagnostika preosjetljivosti namijenjena je sljedećim skupinama:
- osobe koje pokazuju simptome alergijskih reakcija nepoznatog uzroka,
- osobe kojima je identifikacija primarnog uzroka alergije kompleksna,
- osobe s nepoznatim uzrokom anafilaktičke reakcije,
- osobe svih dobnih skupina, uključujući dječju dob i trudnice.
Je li potrebno biti natašte?
Nije potrebno biti natašte.
Kako interpretirati rezultate ISAC testa
U interpretaciju ISAC nalaza trebao bi biti uključen specijalist alergologije i kliničke imunologije u sklopu kliničke slike.
Koje su prednosti ISAC testa?
Prednosti ISAC testa:
- Visoka pouzdanost i specifičnost.
- Mali uzorak krvi (30 µl seruma ili plazme venske/kapilarne).
- Razlikovanje primarne od križnih reaktivnosti.
- Omogućuje otkrivanje povezanosti istovremene senzibilizacije na pelud i hranu.
- Nije pod utjecajem antihistaminske terapije.
ALEX2 test
Rezultati ALEX2 testa lako se interpretiraju i liječniku daju mogućnost da točno odredi vrste alergena koji su uključeni u reakcije preosjetljivosti pacijenata, kao i razred intenziteta reakcija. ALEX2 koristi najnoviju tehnologiju za otkrivanje okidača alergija, provjeravajući specifična IgE antitijela na sve relevantne izvore alergena (iznimka: alergeni na lijekove – npr. penicilin). ALEX2 test omogućuje testiranje oko 300 alergena i može ispitati spremnost imunološkog sustava da reagira na te alergene. Istaknuta je značajno potpunija paleta alergena za dlaku kućnih ljubimaca (krznašice), mahunarke, orašaste plodove, morske plodove, škampe i ribu
Prednosti Alex2 testa
- Pokriva gotovo 100% svih globalno relevantnih alergena u jednom testu,
- Sveobuhvatna slika statusa osjetljivosti pacijenta,
- Nema gubljenja vremena na pretraživanje baza podataka alergena,
- Uključene opcije individualizirane terapije,
- Preporuka je provjeriti ukupni IgE i posavjetovati se s našim stručnim osobljem o bilo kakvim
pitanjima prije provođenja testa. - ALEX2 nalaz gotov je za 8 do 10 radnih dana!
POCT (point of care testing)
U poliklinici Helena također postoji mogućnost brzog otkrivanja raznih bakteriološki ( npr. streptokok grupe A, clostridium difficile toksin itd. ) i virološki ( npr. gripa, covid 19, rota virus, adeno virus itd.) uzročnika zaraznih infekcija uz pomoć specifičnih antigenskih testova čiji su rezultati gotovi unutar 15min. Na taj način svojim pacijentima omogućavamo pravovremenu dijagnozu i terapiju, te
sprječavamo širenja zaraze. Laboratorijski test CRP ( C – reaktivni protein) od izuzetne je pomoći kod dijagnosticiranja akutnih i kroničnih upalnih stanja zbog toga je Poliklinika Helena korištenjem POCT analizatora za CRP omogućila brzi rezultat CRPa unutra 10min.
Preoperativna obrada
Unutar naše poliklinike moguće je učiniti preoperativnu pripremu za Vaše dijete, koja uključuje sve
potrebne laboratorijske pretrage iz krvi, EKG s očitanjem te mišljenje pedijatra.