Kako nastaje osip od znoja kod beba i kako ga spriječiti? Čitajte dalje!
Zašto se osip od znoja pojavljuje kod beba?
Koža novorođenčeta razlikuje se od kože odraslih po građi i funkciji. Epidermis i dermis su tanji (za oko 40 do 50%) što omogućava lakši prodor štetnih tvari, a smanjen je broj elastičnih i vezivnih vlakana koji su važni za njezin elasticitet. Pri rođenju novorođenče ima slabiju sposobnost regulacije tjelesne temperature te je sklono pothlađivanju ali i pregrijavanju.
Roditelji se obično najviše boje da djetetu nije dovoljno toplo. Sprječavanje pothlađivanja u tek rođenog djeteta doista i je važnije od rizika pregrijavanja. Zbog toga novorođenče treba dobro utopliti. Dok spava, dakle miruje, potrebna je dekica više, ali kad je dijete budno, dok ga se doji, mora se pripaziti da se „ne pregrije“. Ručice mogu biti hladne, to ne znači da je djetetu hladno.
Pri porodu, u koži je prisutan jednak broj žlijezda znojnica kao i u odrasle osobe. Tijekom prvog tjedna života znojnice nisu aktivne, a znojenje započne od drugog tjedna po porodu. S obzirom na značajno manju ukupnu površinu kože, u usporedbi s odraslom osobom, znojnice su vrlo gusto raspoređene u koži. Zbog toga je povećana sklonost nastanaka osipa od znoja tzv. milijarije, naročito tijekom ljeta i pri pretjeranom utopljivaniju.
Kako se osip od znoja očituje kod beba?
Osip se očituje pojavom sitnih ružičasto-crvenih „prištića“ gusto raspoređenih po trupu, ali često prisutnih i na licu i glavi. Umjesto da se znoj kroz znojni kanalić isprazni na površini on se zadržava u koži te probija znojni kanalić. Zbog toga dolazi do upalne reakcije i pojave crvenih promjena. Stanje se zove crvena (rubra) milijarija. Ne radi se infekciji, a dijete obično nema nikakvih simptoma. Ponekad može biti malo nemirnije, jer blagi svrbež je često prisutan. Ako do „zarobljavanja“ znoja dođe neposredno ispod površine kože može se vidjeti i po koji prozirni sitni mjehurić čiji pokrov brzo i lako puca. Ovo se stanje naziva kristalnom (prozirnom) milijarijom.
Što činiti kod osipa od znoja?
Oba su stanja prolazna i bezopasna. Kožu samo treba češće prebrisati vlažnom gazicom, odnosno rashlađivati. Važno je ne zamašćivati kožu jer to može uzrokovati dodatno začepljenje znojnica. Nakon početnog crvenila obično dolazi do blagog perutanja kože. Tada se, kako bi se smanjila suhoća i svrbež, može primijeniti hidratantni losion/mlijeko u njezi. Iznimna je pojava jače upale kada je nužno obratiti se liječniku.
Zbog sklonosti pojave osipa od znoja kod beba ne savjetuje se dijete ostaviti spavati pored izvora topline kompletno obučeno, npr. po dolasku sa šetnje. Pri spremanju na izlazak tijekom zime dijete se savjetuje utopliti neposredno prije izlaska, da ne ostane pregrijano dulje vrijeme. U liječničkoj čekaonici često se vide kompletno obučena novorođenčad/dojenčad jer su roditelji sretni da dijete spava i ne plače dok se čeka na pregled. Ne treba zaboraviti da je važno „raskomotiti„ dijete kako bi izbjegli pregrijavanje.
Vaša beba ima osip od znoja ili drugi dermatološki problem? Dogovorite pregled kod vrsnih pedijatrijskih dermatologa u Poliklinici Helena!
Prim.mr.sc. Slobodna Murat-Sušić, dr.med. ,specijalist pedijatrije i dermatovenerologije, uži spec. pedijatrijske dermatologije