Pedijatrijska gastroenterologija i hepatologija u Poliklinici Helena – Ima li vaše dijete problema s probavom, bol u trbuhu ili druge smetnje? U Poliklinici Helena nudimo sveobuhvatnu pedijatrijsku gastroenterološku i hepatološku uslugu. Zajedno ćemo pronaći najbolje i najugodnije rješenje za vaše dijete.
Pedijatrijska gastroenterologija i hepatologija – Dijagnostika i liječenje
-
- akutnih i ponavljanih bolova u trbuhu
- opstipacije
- inkontinencije (bijega) stolice
- poremećaja rada crijeva (uključujući neurogene poremećaje crijeva, iritabilno crijevo)
- gastroezofagealnog refluksa
- ponavljanog povraćanja
- alergije na hranu
- kroničnog proljeva i malapsorpcijskih poremećaja
- celijakije
- poremećaja prehrane i stanja uhranjenosti
- akutnih i kroničnih bolesti jetre
- bolesti gušterače, žučnih puteva i žučnjaka
Dijagnostički / terapijski postupci
-
- ultrazvuk abdominalnih organa
- sve vrste alergološkog testiranja na hranu (Prick, RIST, RAST i Atopy patch test)
- 24-satna pH-metrija jednjaka (za dokazivanje gastroezofagealnog refluksa)
- brzi test na celijakiju
- fekalni kalprotektin
- anorektalna manometrija
- toaletni trening i biofeedback vježbe za uspostavu regulacije stolice (vježbe osjeta stolice, izgona, sprečavanja bijega stolice) s neuromodulacijom
Često postavljana pitanja:
Pedijatrijska gastroenterologija i hepatologija je grana medicine koja se bavi dijagnostikom, liječenjem i prevencijom bolesti probavnog sustava i jetre kod djece. To uključuje različite probleme koji se javljaju u gastrointestinalnom traktu i jetri, kao što su gastroezofagealni refluks, upala crijeva, celijakija, alergije na hranu, poremećaji prehrane, jetrena oboljenja, kao što su masna jetra, hepatitis i ciroza.
Celijakija ili glutenska enteropatija kronična je bolest tankog crijeva. Nastaje kao imunološka reakcija organizma na gluten, u nekih osoba s genetskom sklonošću.
Tipični simptomi celijakije, koje obično vidimo u najmlađih su: kronični proljev, napuhnutost trbuha i slabo napredovanje na tjelesnoj masi. Atipične prezentacije koje su češće u starijih su: opstipacija, nizak rast, odgođeni pubertet, ponavljane afte u ustima, oštećenje zubne cakline, tvrdokorna anemija, rahitis, kožne dermatitične promjene, razdražljivost i sl.
Postoji i takozvani „tihi“ oblik bolesti u kojem simptomi nisu vidljivi ili su minimalni, ali promjene na crijevnim resicama postoje. Oboljeli od celijakije (čak i oni bez jasnih simptomima) ako se ne liječe imaju rizik za nastanak komplikacija. To su prije svega maligne bolesti u odrasloj dobi: limfomi, tumori jednjaka i crijeva. Za njih se pokazalo da su bitno učestaliji u osoba s neliječenom celijakijom nego u drugih ljudi. Stoga je važno da liječnici misle o celijakiji i aktivno ju traže ako postoji sumnja, ali i u rizičnim skupinama.
Opstipacija ili zatvor vrlo je čest problem kod djece s kojim se suočavaju roditelji i liječnici.
Pod tim pojmom podrazumijeva se neredovita stolica, otežana I bolna defekacija tvrde ili voluminozne stolice, tj. poteškoće kod defekacije koje traju preko 2 tjedna. Opstipacija, a pogotovo popratne tegobe (bol u trbuhu, pojava krvi na stolici, prljanje rublja stolicom, smetnje mokrenja) signal su zbog kojih se roditelji često upućuju liječniku.
Opstipacija kod djece najčešće nastaje zbog bolnog doživljaja prilikom defekacije tvrde stolice, nakon čega djeca razviju manevar zadržavanja stolice koji ponavljaju kod svakog nagona na defekaciju kako bi izbjegli ponovni osjećaj neugode. Veći rizik nastanka opstipacije imaju djeca s intelektualnim deficitom, hiperaktivnošću i preuhranjeni.
za učinkovito rješavanja funkcijske opstipacije i problema povezanih s opstipacijom potrebno učiniti 5 jednakovrijednih koraka:
- evakuirati nakupljenu stolicu
- trajno omekšati stolicu i riješiti zadržavanje stolice
- tonizirati rektum (ako je došlo do prethodne dilatacije)
- postupno ukinuti liječenje bez ponovnog javljanja simptoma
- održati postojeće stanje
Nakon što je fekalom odstranjen, potrebno je održavati normalnu konzistenciju stolice kako bi dijete zaboravilo na neugodu, te prestalo sa stiskanjem sfinktera kod nagona na defekaciju.
Kod dolaska na pregled potrebno je donijeti svu raniju medicinsku dokumentaciju i nalaze ako je nešto već ranije rađeno. Pregled je bezbolan, što je djeci važno reći i ne obuhvaća nikakve invazivne postupke. U slučaju da je potreban digitorektalni pregled, to se onda djetetu objasni na licu mjesta i shodno djetetovoj dobi, kako bi dijete razumjelo o čemu se radi i bilo pripremljeno. Isto se učini u prisustvu roditelja. Specifična priprema prije gastroenterološkog/ hepatološkog pregleda nije potrebna. Dijete ne mora doći praznog želuca, čak niti ako će se iza pregleda raditi ultrazvuk abdomena.
Liječnik subspecijalista pedijatrijske gastroenterologije i hepatologije prvo razgovara s djetetom i roditeljima o tegobama zbog kojih dijete dolazi na pregled. Također, razgovara i sveukupnom zdravlju djeteta te bolestima koje se javljaju u obitelji kako bi se dobila cjelovita klinička slika. Gledaju se i doneseni nalazi, ako ih ima.
Iza toga slijedi pregled djeteta koji je standardan: uvijek obuhvaća palpaciju trbuha (pipanje trbuha rukama) te perkusiju (kuckanje prstima po trbuhu), a ponekad i slušanje peristaltike stetoskopom. U određenim situacijama potrebno je učiniti i pregled usne šupljine djeteta, te perianalne regije (čmara). Ponekad (ali ne uvijek) ovisno o procjeni, kada se radi o sumnji na patološka stanja koja su vezana za završno debelo crijevo, potrebno je učiniti i digitorektalni pregled (prstom u rukavici se nježno uđe u analni kanal i provjeri stanje). Na temelju informacija koje je liječnik prikupio razgovorom i pregledom odlučuje se o daljim pretragama.
Jedna od češćih pretraga koju liječnik indicira (a nije sastavni dio bazičnog pregleda) je ultrazvuk trbuha, kojim se slikovno procjenjuje položaj i stanje organa u trbušnoj šupljini. U slučaju da roditelji žele isti se može napraviti odmah iza kliničkog pregleda djeteta. Dodatno se ovisno o procjeni indiciraju razne laboratorijske pretrage ta analize stolice. Krvne pretrage kao i pretrage stolice također se mogu napraviti u našoj ustanovi. Ako se učine u našoj poliklinici, rezultati pretraga roditeljima se šalju na mail zajedno sa komentarom liječnika subspecijalista koji je pregledao dijete.
Ako se radi o djetetu koje se već negdje liječi po gastroenterologu/hepatologu, a roditelji žele još jednu evaluaciju, u poliklinici je moguće tražiti i drugo mišljenje dječjeg gastroenterologa/ hepatologa. Tada je važno da to roditelj napomene kod naručivanja, budući da je takav pregled zahtjevniji i dulje traje, te pošalje unaprijed medicinsku dokumentaciju koju će liječnik proučiti prije pregleda kako bi se dodatno pripremio za pregled i razgovor s roditeljima.
Pedijatrijski gastroenterolozi i hepatolozi Poliklinike Helena su specijalno educirani za rad s djecom i mladima, i usko surađuju s drugim medicinskim stručnjacima kako bi pružili najbolju moguću skrb za svoje pacijente. Također su osposobljeni za upotrebu dijagnostičkih alata, kao što su endoskopija, ultrazvuk i radiologija, te za primjenu terapija, uključujući promjene u prehrani, lijekove i kirurške postupke. Pedijatrijska gastroenterologija i hepatologija je ključna u očuvanju zdravlja djece, i pruža podršku u borbi protiv mnogih gastroenteroloških i hepatoloških poremećaja u dječjoj dobi.