Priprema za alergološko testiranje
Pravilna priprema za alergološko testiranje osigurava točne rezultate alergijskih testova koji nam omogućuju odabir pravilnog terapijskog plana.
Alergološki testovi nam otkrivaju što uzrokuje alergijske reakcije odnosno nam omogućuju otkrivanje uzročnog alergena koji je odgovoran za nastanak alergijske reakcije.
Rezultati alergološkog testiranja pomažu alergologu izradu plana izbjegavanja uzročnog alergena i smanjivanja njegovog utjecaja te liječenja simptoma što u konačnici vodi zdravlju i boljoj kvaliteti življenja.
Što je poželjno znati prije alergološkog testiranja
Lijekovi
Prije alergološkog testiranja treba izbjegavati uzimanje široke palete lijekova koje mogu dovesti do netočnih rezultata očitanja testova što otežava postavljanje točne konačne dijagnoze.
Molim najmanje tjedan dana prije testiranja ne uzimati antihistaminike kao što su Aerius, Fenistil, Alerdin, Escontral, Dasselta, Claritine, Benadryl , Xyzal, Zyrtec, Allergra i sl.
Molim ne uzimati najmanje sedam dana prije testiranja lijekove koji se koriste kod poremećaja spavanja kao i OTC lijekove koji se koriste za liječenje prehlade i bolesti sinusa.
Molim izbjegavati uporabu nazalnih i očnih antihistaminskih sprejeva ( Vivis sprej , Opatanol i sl.) najmanje sedam dana prije testiranja.
Kako određeni OTC preparati koji se koriste za liječenje kašlja mogu sadržavati antihistaminike molim ne uzmati ih najmanje dva dana prije testiranja.
Specifični lijekovi koji se koriste za liječenje astme (inhalacijski kortikosteroidi, teofilin, montelukast i sl.) i intranazalni koristosteroidni sprejevi za nos ( Nasonex ili Avamys ili sl.) se ne trebaju ukidati prije testiranja jer ne utječu na rezultate testiranja.
Ostali lijekovi poput antibiotika, antikonvulziva, lijekova koji se koriste za liječenje kardioloških bolesti , poremećaja rada štitnjače, bolesti zglobova ne utječu na rezultate alergološkog testiranja.
Preporuka je ne podvrgavati dijete testiranju kada je u akutom infektu jer mu otežavamo postojeće stanje.
Molim nastaviti uporabu lijekova koji utječu na rezultate alergološkog testiranja ako težina stanja pacijenta ne dozvoljava njihovo ukidanje i upoznati liječnika alergologa o njihovoj uporabi tako da se testiranje odgodi za sljedeći posjet kada njihovo ukidanje bude moguće bez posljedičnog narušavanja zdravlja i stanja pacijenta.
Hrana
Poželjno je pojesti uobičajeni obrok prije testiranja kako bi izbjegli nepoželjna zbivanja.
Molim ne konzumirati one namirnice koje bi mogle biti pokretač alergijskih reakcija.
Izloženost utjecaju sunca
Alergološka testiranja često uključuju kožna testiranja stoga treba izbjegavati utjecaj sunca kako bi izbjegli moguće sunčane opekline koje će onemogućiti testiranje.
Stanje kože
Molim izbjegavati korištenje lokalnih preparata za kožu poput losiona, krema, parfema kako bi rezultati testova bili točni.
Poželjno ja da stanje kože bude bez ekcema i kožnih promjena ( poglavito područje unutrašnje strane podlaktica) kako bi se moglo učiniti testiranje. U slučaju zahvaćenosti većeg dijela kože tijela kožnim promjenama prednost se daje krvnim alergološkim testovima.
Tjelovježba
Najmanje tri sata prije testiranja ne izlagati se povećanom fizičkom naporu. Intenzivno vježbanje prije testiranja može povećati mogućnost nastanka alergijske reakcije tijekom testiranja.
Odjeća
Alergološka testiranja uključuju kožna ubodna i epikutana testiranja što upućuje da odjeća mora biti udobna i nezahtjevna za skidanje. Molim izbjegavati nošenje uske, tijesne i neudobne odjeće.
Zabava
Alergološka testiranja zahtijevaju određeno vrijeme te molim ponesti nešto za razbibrigu ( knjiga, igračka, tablet i sl) kako bi vrijeme provedeno čekajući očitanje testova bilo ugodnije provedeno.