EKG holter – Uputa za postavljanje i nošenje

Holter uređaj je mala elektronička naprava veličine mobitela. Nakon postavljanja tri do dvanaest elektroda na kožu za prsni koš koje su povezane s uređajem, holter se stavlja u torbicu koja se nosi preko ramena. Memorijska kartica uređaja digitalno pamti sve promjene u radu djetetovog srca. Za vrijeme nošenja holtera pacijent nastavlja sa svojim uobičajenim tjelesnim aktivnostima i navikama. Nakon provedenog monitoriranja podaci iz holter uređaja prebacuju se u računalo koje potom analizira liječnik uz pomoć posebnog programa.

U dogovoru s liječnikom, osoba može pojačati svoje svakodnevne aktivnosti kako bi se zabilježili mogući poremećaji srčanog ritma koji se inače pojavljuju u sličnim okolnostima. Osim toga, važno je voditi dnevnik tih aktivnosti i mogućih simptoma.

Postupak postavljanja i nošenja uređaja:

  • Na dan pregleda oprati kožu s vodom i neutralnim sapunom (po mogućnosti ne koristiti kreme).
  • Prije početka snimanja upisat će se osobni podaci Vašeg djeteta (ime i prezime, datum rođenja) te datum i vrijeme postupka.
  • Prije postavljanja sâmog uređaja potrebno je ukloniti odjeću sve do struka.
  • Sâmo postavljanje aparata traje oko 10 minuta.
  • Za vrijeme nošenja 24-satnog Holter EKG-a dijete nastavlja sa svojim uobičajenim aktivnostima (škola, tjelesna aktivnost, spavanje) i navikama, stoga je potrebno vođenje dnevnika aktivnosti.
  • Tijekom nošenja holter EKG-a ne preporučuje se kupanje ili tuširanje te bavljenje kontaktnim sportovima u kojih postoji rizik od kolizije, odnosno oštećenja uređaja
  • Nastaviti s uzimanjem dosadašnje terapije. 
Otvori chat
💬 Javite nam se za pregled!
Poliklinika Helena
Pozdrav,
ako trebate pregled bolesnog djeteta, pošaljite nam poruku i javit ćemo se u najkraćem mogućem roku.

Za sve ostale upite, molimo koristite našu web kontakt formu ili email.