Kontinuirano 24-satno mjerenje arterijskog tlaka ili KMAT je neinvazivna pretraga. Ubraja se u temeljnu dijagnostičku metodu prilikom sumnje ili obrade povišenog krvnog tlaka.
KMAT nam omogućava računanje prosječnog tlaka tijekom 24 sata. Također daje informacije o dnevnim i noćnim varijacijama krvnoga tlaka. Istodobno se analiziraju nalaz KMAT-a i dnevnik aktivnosti koje pacijent ili roditelj vodi.
Dijete nosi mali prijenosni uređaj koji je povezan s orukvicom za mjerenje tlaka na nadlaktici. Uređaj automatizirano oscilometrijskom metodom mjeri tlak svakih 30 minuta tijekom dana i svakih sat vremena tijekom noći. Sve vrijednosti izmjerenih tlakova se pohranjuju na uređaju koji ih statistički analizira. Tijekom nošenja uređaja za KMAT pacijent može obavljati svoje uobičajene aktivnosti. Međutim, mora voditi dnevnik o tome što je radio i kakve je simptome eventualno osjetio. Ovo pomaže liječniku u kasnijoj interpretaciji podataka.
Postupak postavljanja i nošenja uređaja za KMAT
Prije početka snimanja upisat će se osobni podaci djeteta (ime i prezime, datum rođenja), datum i vrijeme postupka, tjelesna težina i visina djeteta. Smatramo da dijete ima povišen krvni tlak ako je izmjerena vrijednost tlaka jednaka ili viša od 95. centile tlaka utvrđenog za određenu dob, spol i tjelesnu visinu. Ovo se određuje korištenjem posebnih tablica. Prije postavljanja samog uređaja potrebno je osloboditi nadlakticu. Samo postavljanje aparata traje oko 10 minuta.
Za vrijeme nošenja uređaja za KMAT dijete nastavlja sa svojim uobičajenim aktivnostima (škola, tjelesna aktivnost, spavanje) i navikama, stoga je potrebno vođenje dnevnika aktivnosti.
Tijekom nošenja uređaja za KMAT ne preporučuje se kupanje ili tuširanje te bavljenje kontaktnim sportovima u kojih postoji rizik od kolizije, odnosno oštećenja uređaja.
Treba nastaviti s uzimanjem dosadašnje terapije, ako ju dijete uzima.
Indikacije za kontinuirano mjerenje krvnog tlaka
Indikacije za KMAT su:
- Povišena vrijednost krvnog tlaka registrirana na sistematskom pregledu ili liječničkim pregledima u sportskim klubovima
- Prekomjerna tjelesne masa
- Urođena srčana greška, bolest bubrega, maligna bolest, druga sistemska bolest
- Ako dijete prima lijekove koji mogu povisiti krvni tlak (npr. kortikosteroidi)
- Ako ima neke od simptoma koji mogu upućivati na povišen krvni tlak (učestalo krvarenja iz nosa, glavobolja, vrtoglavica, smetnje vida, šum ili zujanje u ušima, slabije podnošenje tjelesnog napora, ubrzan rad srca u mirovanju)
Ukoliko je vašem djetetetu potrebno 24 satno mjerenje tlaka ili trebate pregled naših iskusnih dječjih nefrologa ili kardiologa obratite nam se s povjerenjem!
Piše: Helena Živić, dr.med. specijalist pedijatar, subspecijalizant pedijatrijske nefrolgije