Peta bolest kod djece - uzroci, simptomi, liječenje

Peta bolest kod djece – uzroci, simptomi, liječenje

Infekcijski eritem ili megaleritem

Peta bolest, infekcijski eritem ili megaleritem je blaga virusna bolest kod djece, a glavni znak bolesti je osip po koži. Bolest se javlja sporadično ili u obliku manjih epidemija.

Peta bolest kod djece – koji je uzročnik?

Uzročnik pete bolesti ili infekcijskog eritema je parvovirus B19. Infekcije parvovirusom B19 mogu se pojavljivati tijekom cijele godine, ali se ipak češće javljaju u kasnu zimu, proljeće i ranu jesen. Peta bolest najčešće se javlja u djece predškolske i školske dobi. Čak 80% odraslih ljudi ima prisutna protutijela na parvovirus B19.

Kako se peta bolest prenosi kod djece?

Bolest se prenosi kapljično ili preko ruku i predmeta na kojima se nalazi respiratorni sekret pa je mogućnost epidemije u vrtićima i školama velika. Izvor infekcije je zaražena osoba koja virus izlučuje respiratornim sekretima. Također se može prenijeti i transfuzijom krvi i krvnih derivata, te u trudnoći s majke na plod.

Koji su simptomi pete bolesti kod djece?

Inkubacija, tj. razdoblje od ulaska virusa u organizam do početka simptoma bolesti iznosi od 4 pa čak do 20 dana.

U prvoj fazi pete bolesti kod djece javljaju se opći simptomi: povišena tjelesna temperatura, gubitak apetita, glavobolja, grlobolja, sekrecija iz nosa i bolovi u mišićima. Oni mogu izostati, a mogu potrajati i par dana. Nakon toga slijedi period bez simptoma koji može potrajati i tjedan dana. U cijelom tom periodu dijete je zarazno. Druga faza bolesti karakterizirana je osipom i kada osip izbije djeca više nisu zarazna.

Osip se razvija u 3 stadija:

  • 1. stadij: Pojava simetričnog crvenila na obrazima – dijete izgleda kao da ga je
    netko ispljuskao ( zbog čega ovu bolest nazivaju i bolest ispljuskanih obraza)
  • 2. stadij: Pojava mrljastog konfluirajućeg crvenog osipa koji se širi po cijelom tijelu,
    pošteđeni ostaju dlanovi i tabani.
  • 3. stadij: Osip se povlači sa trupa, zaostaje na nadlakticama i natkoljenicama,
    karakteristično blijedi u sredini, a rub ostaje uzdignut pa izgleda poput mreže
  • Ukupno trajanje osipa je 10-14 dana.

Osip je karakterističan za djecu, dok se kod odraslih češće javljaju bolovi u zglobovima (artralgija) i upala zglobova (artritis). Kod djece su zglobovi zahvaćeni u manje od 10 % oboljelih. Artritis obično traje od jednog do tri tjedna, ali se često ponavlja kada diferencijalno dijagnostički moramo misliti na reumatoidni artritis. Oko 20 % oboljelih od megaleritema je bez simptoma (asimptomatski bolesnici), ali oni isto mogu prenijeti virus drugima.

Crveni obrazi, simptom pete bolesti

Koje su komplikacije pete bolesti kod djece?

Infekcija parvovirusom B19 može biti opasna kod djece i odraslih koji boluju od hemolitičke anemije (anemija srpastih stanica, talasemija, sferocitoza) kod koje postoji povećana razgradnja eritrocita.

Može biti opasna i kod trudnica zbog mogućega transplacentarnog prijenosa infekcije na fetus. Ako trudnica nije preboljela infekcijski eritem i u trudnoći se zarazi s parvovirusom B19, naročito u prvih 20 tjedana trudnoće, to može biti opasno za fetus. Infekcija u ranoj trudnoći može dovesti do spontanog pobačaja, a u drugom tromjesečju može uzrokovati tešku fetalnu anemiju i fetalni hidrops, te intrauterinu smrt.

Srećom kod većine trudnica koje se zaraze tijekom trudnoće, djeca koje se rode nemaju nikakve posljedice na rast i razvoj. Rijetko je parvo B19 infekcija povezana s miokarditisom, hepatitisom, bubrežnom bolesti, vaskulitisom, aseptičnim meningitisom i encefalitisom.

Kako se peta bolest dijagnosticira kod djece?

Dijagnoza pete bolesti kod djece se najčešće postavlja prema kliničkoj slici: karakteristični „ispljuskani“ obrazi i mrežasti osip na rukama i nogama uz anamnestički podatak o prethodno preboljeloj blagoj virozi. Nekada je potrebna etiološka dijagnoza kada se dokazuju protutijela na parvo B19 virus (serologija) ili se dokazuje PCR metodom virusna DNA.

Kako se liječi peta bolest kod djece?

S obzirom da se radi najčešće o blagoj virusnoj bolesti nije potrebna nikakva specifična terapija jer bolest većinom prolazi spontano i liječenje je simptomatsko. U prvoj fazi pete bolesti kod djece, za vrijeme trajanja općih simptoma, preporučuje se snižavanje povišene tjelesne temperature paracetamolom ili ibuprofenom uz unos više tekućine. U drugoj fazi, kada izbije osip, kako su djeca dobrog općeg stanja nisu potrebne nikakve posebne mjere. Ako bolest prati upala zglobova primjenjuju se nesteroidni protuupalni lijekovi poput ibuprofena.

Kako se peta bolest prevenira kod djece?

U prevenciji pete bolesti kod djece preporučuje se redovito i temeljito pranje ruku, nedijeljenje pribora za jelo i piće te izbjegavanje bliskih kontakata s oboljelima. Cjepivo protiv parvovirusa B19 ne postoji, a nakon preboljelog infekcijskog eritema stječe se trajni imunitet.

Piše: Anita Čuček, bacc.med.techn

Bolesno dijete

Izdvojene novosti

Otvori chat
💬 Javite nam se za pregled!
Poliklinika Helena
Pozdrav,
ako trebate pregled bolesnog djeteta, pošaljite nam poruku i javit ćemo se u najkraćem mogućem roku.

Za sve ostale upite, molimo koristite našu web kontakt formu ili email.