VEP (vidni evocirani potencijali) je neurofiziološka tehnika kojom se ispituje funkcionalnost cijelog vidnog puta.

VEP pretraga

VEP pretraga (vidni evocirani potencijali) je neurofiziološka tehnika kojom se ispituje funkcionalnost cijelog vidnog puta. Pretraga se koristi u oftalmologiji i neurologiji kod dijagnoza kao što su iznenadni pad vidne oštrine, visoke refraktivne anomalije, upalne i druge bolesti mrežnice kao i oštećenja vidnog živca iz različitih razloga (upalne, demijelinizacijske bolesti, hipoksijsko-ishemijske bolesti, tumori…) na indikaciju neuropedijatra, neurokirurga ili oftalmologa. Postoje dvije tehnike ispitivanja VEP-a, nestrukturirani i strukturirani VEP.

Nestrukturirani VEP koristi se kod male djece kao i kod djece koja zbog svoje dijagnoze ne mogu surađivati. Tu se evocirani odgovor vidnog korteksa dobija stimulacijom bljeskalicom, a uz VEP se očitava i elektroretinogram (ispitivanje funkcije retine).

Kod strukturiranog VEP-a ispitivanje se obavlja stimulacijom vidnog puta strukturiranim vidnim podražajem-šah pločom prikazanom na TV ekranu. Odgovor, tj. evocirane potencijale registriraju elektrode postavljene na glavi na tipičnim mjestima. 

Kod pretrage se ispituju oba oka pojedinačno, višestrukim ponavljanjem stimulacija (prosječno 2-3 puta). Pretragu obavlja visoko educirani neurofiziološki tehničar, a sam zapis analizira liječnik – neuropedijatar ili neurooftalmolog.

Pretraga nije bolna i ne zrači, a može se izvoditi i u ranoj dojenačkoj dobi. Trajanje pretrage je od 45 do 120 minuta. Na pretragu dijete treba doći odmorno i sito. 

Kada govorimo o strukturiranom VEP-u potrebno je da je pacijent suradljiv, te da slijedi upute neurofiziološkog tehničara za vrijeme snimanja. Pacijent ne smije imati proširene zjenice, a na pretragu sa sobom treba ponijeti dioptrijske naočale ukoliko ih koristi. Također je potrebno ponijeti i popratnu neurološku i oftalmološku medicinsku dokumentaciju. Kosa treba biti čista, oprana bez primjesa laka i gela. Uz mlađu i nesuradljivu djecu prisutni su roditelji, a veća djeca (tinejdžeri) pretragu mogu obavljati i samostalno.

Nakon tehničke izvedbe same pretrage, neurofiziološki tehničar označava i mjeri dobivene evocirane odgovore, a liječnik educiran za VEP očitava nalaz i piše završno mišljenje.

Ako ste upućeni na VEP od strane neuropedijatra, neurokirurga ili oftalmologa , naručite se na pregled kod naših iskusnih neurofiziološki tehničara. Obratite nam se s povjerenjem!

Izdvojene novosti

Otvori chat
💬 Javite nam se za pregled!
Poliklinika Helena
Pozdrav,
ako trebate pregled bolesnog djeteta, pošaljite nam poruku i javit ćemo se u najkraćem mogućem roku.

Za sve ostale upite, molimo koristite našu web kontakt formu ili email.