traži
Zatvori ovaj okvir za pretraživanje.

Pedijatrijska nefrologija

Pedijatrijska nefrologija u Poliklinici Helena – Stručna dijagnostika i liječenje bolesti bubrega kod djece. U odjelu pedijatrijske nefrologije, naš tim stručnjaka spreman je odgovoriti na sva pitanja o zdravlju bubrega vašeg djeteta te pomoći s pažnjom i pouzdanošću.

Pedijatrijska nefrologija – Dijagnostika i liječenje

  • infekcija mokraćnog sustava
  • anomalija mokraćnog sustava
  • vezikoureteralnog refluksa i hidronefroze
  • kroničnih bubrežnih bolesti (glomerulopatije, nefrotskog sindroma, tubulopatije)
  • nefrolitijaze
  • poremećaja mokrenja kod djece (dnevne i noćne enureze i inkontinencije)
  • neurogenog mokraćnog mjehura

Savjetovanje trudnica s prenatalno dijagnosticiranim anomalijama mokraćnog sustava. 

 

Pedijatrijska nefrologija – Dijagnostički / terapijski postupci

  • ultrazvuk i dopler mokraćnog sustava
  • ultrazvučna kontrastna cistografija (ceVUS) za dijagnostiku i praćenje vezikoureteralnog refluksa
  • kontrastni ultrazvuk (ceUS) kod raznih bubrežnih bolesti
  • sve vrste funkcionalnih ispitivanja mokraćnog sustava – uroflow, urodinamika, cistometrija, profilometrija uretre, EMG
  • videourodinamika s ultrazvukom
  • 4 satna opservacija mokrenja
  • biofeedback i uroterapija – “vježbe mokrenja”
  • “Škola mokrenja” za djecu i roditelje
  • edukacija roditelja čistoj intermitentnoj kateterizaciji kod neurogenog mokraćnog mjehura i anatomskih anomalija
  • edukacija djece samokateterizaciji od 5. godine života
  •  

Često postavljana pitanja:

Urinarne infekcije u dječjoj dobi su relativno česte. Češće su u dječaka u prvih šest mjeseci života, no kasnije postaju češće u djevojčica zbog kraće mokraćne cijevi. Upale bubrega i mokraćovoda nazivamo upalama gornjeg mokraćnog sustava (pijelonefritis), a upale mokraćnog mjehura i mokraćne cijevi upalama donjeg mokraćnog sustava (cistitis, uretrocistitis). Najčešći simptomi koji ukazuju na infekciju mokraćnih puteva su povišena tjelesna temperatura, povraćanje, odbijanje hrane, umor, iritabilnost, neugodan miris urina, a kod veće djece bol prilikom mokrenja, učestalo mokrenje malih količina urina, inkontinencija, bol u trbuhu ili u slabinskim ložama, promijenjena boja urina. Što je dijete mlađe simptomi su manje specifični i infekciju mokraćnih puteva je teže prepoznati.

Za postavljanje dijagnoze potreban je pravilno uzet uzorak mokraće. Kod starije djece koja kontroliraju mokrenje najbolji je tzv. srednji mlaz, dok je u dojenačkoj dobi mokraću moguće uzeti sakupljačem. Zlatni standard je uzimanje urina kateterom i kod male djece to je najsigurniji i najbrži način za dobivanje uzorka urina. U Poliklinici Helena iskusne nefrološke medicinske sestre uzimaju urin kateterom pod kontrolom ultrazvuka. Uzorak urina je potrebno što prije dostaviti u laboratorij. Biokemijski nalaz urina je patološki ako su prisutni leukociti, a ponekad i eritrociti, nitriti, bjelančevine i leukocitna esteraza. Urin je potrebni pravovremeno nasaditi na medij za bakterije te napraviti mikrobiološku analizu i antibiogram.

Nakon dobivanja patološkog nalaza urina a često i povišenih krvnih markera upale (CRP, leukociti) uvodi se antibiotik koji se može davati na usta ili kod teže bolesne djece putem injekcija. Mala djeca do 3 mjeseca života ili oni teže bolesni upućuju se na bolničko liječenje. Kod svakog djeteta s upalom mokraćnih puteva preporučuje se napravi ultrazvuk bubrega i mokraćnog mjehura kako bi se isključila anomalija mokraćnih puteva.

Prvi pregled kod pedijatra subspecijalista nefrologa započinje detaljnom anamnezom. Važno je utvrditi ima li dijete obiteljske faktore rizika za bubrežne bolesti jer će takva informacija pomoći u procjeni koliko široka će biti dijagnostička obrada. Potrebno je ispitati sve simptome, kako dijete napreduje, kada je skinulo pelene i ima li neke simptome poremećaja mokrenja ili stolice. 

Prilikom pregleda važno je detaljno pogledati lumbosakralnu kralježnicu i spolovilo. Ultrazvuk mokraćnog sustava je uvijek dio nefrološkog pregleda. Za precizan nalaz važno je da dijete na pregled dođe dobro hidrirano odnosno da ne mokri neposredno prije pregleda kako bi mokraćni mjehur bio ispunjen. 

Sam pregled pedijatra nefrologa je bezbolan i osim hidracije nije potrebna neka druga priprema. Potrebno je donijeti sve prethodne nalaze, pogotovo ako se dijete liječilo u nekoj drugoj ustanovi. Za sve ostale pretrage koje se izvode ovisno o tegobama djeteta, roditelji na e mail dobivaju detaljne upute za pripremu.

U Poliklinici za dječje bolesti Helena radi tim visoko educiranih stručnjaka s dugogodišnjim iskustvom iz različitih područja dječje nefrologije. Primjenjuju se najmodernije dijagnostičke metode za koje je bitno istaknuti da ne koriste ionizirajuće zračenje. U sklopu dijagnostičke obrade provodi se ultrazvuk mokraćnog sustava, kao i kontrastni UZV te color doppler. U okviru dnevne bolnice može se promatrati način punjenja i pražnjenja mokraćnog mjehura putem 4 satne opservacija mokrenja. Tako bez korištenja katetera dobivamo niz korisnih informacija o funkciji mokraćnog mjehura kod djece koja još samostalno ne kontroliraju mokrenje. Za djecu koja kontroliraju mokrenje radi se mikciometrija / uroflow kojim se promatra način pražnjenja mokraćnog mjehura djeteta. Kod kompliciranijih slučajeva u dijagnostici poremećaja funkcije mokraćnog mjehura koristimo urodinamiku i videourodinamiku.

Prvi u Hrvatskoj uveli smo dijagnostiku vezikoureteralnog refluksa bez ionizirajućeg zračenja- ceVUS (ultrazvučna cistografija) i imamo dugogodišnje iskustvo u ultrazvučnoj kontrastnoj dijagnostici. Prvi u svijetu uveli smo urodinamiku s UZV kontrastnom cistografijom kojom se tijekom jedne pretrage bez korištenja ionizirajućeg zračenja može dobiti informacija o funkciji donjeg mokraćnog sustava i o eventualnom postojanju vezikoureteralnog refluksa. U sklopu našeg Nefrološkog odjela djeluje Opća nefrološka ambulanta, Ambulanta za poremećaje mokrenja, Ambulanta za neurogeni mokraćni mjehur i crijevo, Ambulanta za kronične bubrežne bolesti, Ambulanta za bubrežne kamence te Ambulanta za prenatalne konzultacija trudnica.

Zahvaljujući Projektu Europske unije nadopunili smo naše dugogodišnje iskustvo najsuvremenijom opremom za dijagnostiku i liječenje djece s neurogenim mjehurom i crijevom te dodatno educirali naš multidisciplinarni tim za rad s djecom sa spinom bifidom koja nam dolaze iz cijele regije. Prepoznati smo kao Centar izvrsnosti za neurogeni mokraćni mjehur i crijevo u regiji, provodimo prenatalne konzultacije, timske evaluacije, individualne planove praćenje i liječenja. Uveli smo prvi u regiji neuromodulaciju te najnovije GIGER MD švicarski uređaj namijenjen pacijentima s bolestima kralježnice, posebice djeci sa spinom bifidom. U našem Centru za rehabilitaciju, biofeedback i neuromodulaciju iskusni tim uroterapeuta provodi kompletnu “pelvic floor” rehabilitaciju koristeći brojne metode. Organiziramo edukacije medicinskog osoblja iz cijele regije. Timski surađujemo s brojnim izvrsnim stručnjacima drugih specijalnosti iz mnogih ustanova u Hrvatskoj i inozemstvu.

Upute

Upute za sakupljanje 24 ­satnog urina

Priprema za ultrazvučnu cistografiju (ceVUS, kMUS)

Priprema za urodinamiku

Teme za roditelje

Otvori chat
💬 Javite nam se za pregled!
Poliklinika Helena
Pozdrav,
ako trebate pregled bolesnog djeteta, pošaljite nam poruku i javit ćemo se u najkraćem mogućem roku.

Za sve ostale upite, molimo koristite našu web kontakt formu ili email.