Rehabilitacija, biofeedback i neuromodulacija u Poliklinici Helena – Korak po korak do zdravijeg života! Individualiziranim programima i najsuvremenijim metodama pomažemo djeci da steknu samopouzdanje i neovisnost.
Rehabilitacija, biofeedback i neuromodulacija – Usluge
Zahvaljujući Projektu Europske unije najmodernijom opremom opremljen je prvi pedijatrijski Kabinet za rehabilitaciju, biofeedback i neuromodulaciju u ovom dijelu Europe u kojem se liječe djeca iz cijele regije s anatomskim, funkcionalnim i neurogenim poremećajima!
U kabinetu se provode:
- animirani biofeedback
- EMG biofeeback
- EDR/GSR biofeeback
- BVP/HR biofeedback
- respiratorni biofeedback
- neurofeedback
- GIGER MD – kombinacija biofeedbacka i periferne rehabilitacije, najmoderniji švicarski biofeedback uređaj za različite neurološke bolesti i ozljede
- TENS sakralnog segmenta
- transkutana tibijalna stimulacija (TTNS)
- perkutana tibijalna stimulacija (PTNS)
- vježbe za stopala i kralježnicu
- respiratorna terapija
- baby handling
- neurorazvojne vježbe
rehabilitacija:- anaglezija
- elektrostimulacija
- ultrazvučna terapija
Često postavljana pitanja:
Biofeedback terapija je osmišljena kako bi pomogla djetetu naučiti prepoznati signale mišića dna zdjelice. Oni su važni za kontrolu kako mokrenja, tako i defekacije. U dječjoj nefrourologiji se biofeedback koristi kako bi pomogao djetetu da aktivira mišiće dna zdjelice koji su važni u funkciji mokraćnog mjehura.
Samoljepljive elektrode se postavljaju na mišiće dna zdjelice i spajaju s računalom. Računalo pretvara električne impulse iz mišića u pokrete junaka iz crtanih filmova. Dijete na ekranu gleda crtani film, pokreće likove te igra video igrice stišćući i opuštajuće mišiće koji sudjeluju u kontroli mokrenja. Kroz niz terapijskih posjeta dijete nauči pravilno stiskati i opuštati mišiće dna zdjelice čime poboljšava funkciju mokraćnog mjehura i samog mokrenja.
Neuromodulacija je neinvazivna elektroterapijska metoda primjene električnih stimulansa kako bi se izmijenili trenutačni neurotransmiterski procesi.
Neuromodulacija kao oblik terapijskog liječenja ima dokazanu pozitivnu učinkovitost kod brojnih poremećaja mokrenja i defekacije. Ona ne zahtijeva posebnu pripremu djeteta, jednostavna je za primjenu, a rezultati ovise individualno o svakom djetetu.
Neromodulacija se provodi putem periferne stimulacije. Nekoliko je načina primjene ove metode: sakralna neuromodulacija (SNM), transkutana tibijalna stimulacija (TTNS) i perkutana tibijalna stimulacija (PTNS).
Biofeedback terapija se može koristiti kao mogućnost liječenja kod djece koja:
- Mokre manje od 3 puta dnevno
- Mokre više od 8 puta dnevno
- Imaju ponavljajuće urinarne infekcije
- Imaju bjegove urina po danu i noći
- Nepotpuno prazne mokraćni mjehur
- Imaju tegobe poput napinjanja pri mokrenju, isprekidan ili tanki mlaz prilikom mokrenja
- Produljeno vrijeme pražnjenja mokraćnog mjehura bez napinjnja
- Imaju stres inkontinenciju (bijeg pri kašljanju, kihanju ili za vrijeme fizičkog napora)
Kako bi Vaše dijete razumjelo biofeedback vježbe i moglo aktivno sudjelovati u njima, djeca moraju biti kognitivno zrela. Preporuka je da dijete bude barem 5-7 godina starosti kako bi terapija bila uspješna.
Važno je da vaše dijete zna da biofeedback terapija nije bolna. Uroterapeut će objasniti na djetetu razumljiv način da se na tijelo lijepe samoljepljive elektrode i kako započeti vježbe. Važno je razgovarati s djetetom kod kuće prije dolaska i odgovoriti na djetetova pitanja. Ukoliko ne znate odgovore na sva djetetova pitanja, preporučamo da ih zapišete i upitate svog uroterapeuta da na njih odgovori prije početka samih vježbi.
Na termin je potrebno doći popunjenog mjehura i ponijeti sa sobom tekućinu, te ispunjeni 48 h dnevnik pijenja i mokrenja.