traži
Zatvori ovaj okvir za pretraživanje.

Dječja i adolescentna ginekologija

Dječja i adolescentna ginekologija u Poliklinici Helena – Misija naših stručnjaka je pružiti vrhunsku medicinsku skrb djevojčicama i mladim djevojkama te im osigurati sigurnost, povjerenje i podršku kroz sve faze njihovog razvoja.

Dječja i adolescentna ginekologija – Najčešće indikacije za pregled

  • urođene anomalije genitalnog sustava djevojčica
  • vulvarni i vaginalni poremećaji od dječje do adolescentne dobi- vulvovaginitisi, iscjedak itd
  • slijepljene male usne (sinehije)
  • poremećaji puberteta (preuranjeni i zakašnjeli pubertet)
  • poremećaji menstrualnog ciklusa
  • bol u zdjelici
  • edukacija o kontracepciji
  • ginekološki problemi u adolescentica sa problemima u prehrani (pothranjenost ili pretilost) te sa drugim kroničnim bolestima
  • pojačana dlakavost, akne, masna koža, ispadanje kose
  • spolno prenosive bolesti
  • edukacija o spolno odgovornom ponašanju u adolescentica

Često postavljana pitanja:

Dječja i adolescentna ginekologija područje je koje se značajno razlikuje od ginekologije kod odraslih žena. Kao takvo, zahtjeva specifično znanje pedijatrijske patologije, endokrinologije kao i razvojnih promjena u svakoj fazi djetinjstva i adolescencije. 

Naša ustanova regionalni je centar izvrsnosti za djecu s anomalijama mokraćnog sustava koje su često udružene s anomalijama reproduktivnih organa. Stoga ovu skupinu djevojčica upućujemo na prvi ginekološki pregled najkasnije na početku puberteta. 

Osim anomalija maternice i jajnika, najčešći razlozi za posjet ginekologu su poremećaji menstrualnog ciklusa često praćeni hormonskim poremećajima, aknama, masnom kožom i pojačanom dlakavošću koji se često javljaju kao posljedica policističnih jajnika, zatim upale od kojih su najčešći vulvovaginitisi, kao i sinehije malih usana. 

Adolescentice s kroničnim bolestima često imaju specifične ginekološke probleme, pogotovo one s problemima u prehrani (npr anoreksija). Poremećaji puberteta, preuranjeni ili zakašnjeli pubertet važan su razlog za pregled i obradu ginekologa. U adolescentnoj dobi važno je i s mladim djevojkama razgovarati i o neplaniranoj i neželjenoj trudnoći, kontracepciji, sigurnim spolnim odnosima te spolno prenosivim bolestima nakon stupanja u spolne odnose. 

Većina djevojčica i mladih djevojaka osjeća nervozu, nelagodu i strah već kod razgovora o ginekološkom pregledu. Zato je važno objasniti što će se raditi, kako bi uz dobru pripremu pregled bio bezbolan i što manje stresan. 

Bitno je da ginekolog bude strpljiv. Nužno je ostaviti dosta vremena za detaljno objašnjenje što će raditi i za odgovore na sva pitanja, posebno kod adolescentica. Uz strpljiv i nježan pristup djevojčice će steći povjerenje, što će pomoći u njihovom opuštanju. Nazočnost jednog od roditelja ili člana obitelji neophodna je ako se radi o mlađoj djevojčici ili mlađoj malodobnici.

Ginekološki pregled djevojčica razlikuje se od standardnog ginekološkog pregleda. 

Ultrazvuk se najčešće izvodi preko trbuha, što zahtjeva puni mokraćni mjehur. Najčešće se djevojčica upućuje na prvi ginekološki pregled od 12. do 15. godine života. Stoga je izuzetno je važno da se on obavi što nježnije i bezbolnije. Pažljivi pristup važan je i da djevojke ne bi imale traume za buduće ginekološke preglede, kao i da razviju naviku daljnjeg redovitog kontroliranja svog ženskog zdravlja. Pri posjetu ginekologu djevojka bi se trebala odjenuti što udobnije. Tek nakon razgovora i razmatranja problema, prije samoga pregleda, skidaju se donji dijelovi odjeće i donje rublje.

Pregled započinje razgovorom o tegobama i dosadašnjim bolestima. Kod starijih djevojčica važno je znati kada je nastupila prva menstruacija, koliko prosječno traju ciklusi te jesu li krvarenja bolna, obilna, kojeg intenziteta i u kojem trajanju. Važno je napomenuti koristi li djevojčica bilo kakve lijekove i zašto te postoji li pozitivna obiteljska anamneza za druge teže bolesti.

Nakon razgovora slijedi pregled. On ne traje dugo te je uz dobru pripremu potpuno bezbolan. Prvo se promotri vanjsko spolovilo, a daljnji pregled ovisi o dobi djevojčice. Ovisno o potrebi i dobi uzimanju se brisevi ili se radi PAPA test. Ponekad su u pitanju određene dvojbe ili izraženi simptomi upale. Tada se u dogovoru sa specijalistom ginekologom navedeni brisevi mogu učiniti odmah prilikom pregleda. Slijedi ultrazvučni pregled, koji nam omogućava promatranje jajnika i maternice, kao i dijagnosticiranje promjena njihove veličine, izgleda i položaja te eventualnih patoloških tvorbi.

Na kraju kompletnog ginekološkog pregleda specijalist može pojasniti je li ginekološki nalaz uredan te postoji li možda potreba za provođenjem neke terapije. U slučaju potrebe, pacijentica se može uputiti na određenu dodatnu obradu, krvne testove ili analizu hormona. Ovi se postupci također mogu učiniti u našoj ustanovi.

Upute

Uputa za prvi pregled kod liječnika specijaliste

Teme za roditelje

Otvori chat
💬 Javite nam se za pregled!
Poliklinika Helena
Pozdrav,
ako trebate pregled bolesnog djeteta, pošaljite nam poruku i javit ćemo se u najkraćem mogućem roku.

Za sve ostale upite, molimo koristite našu web kontakt formu ili email.