Kognitivno bihevioralna terapija – djeca i adolescenti

Piše: Tanja Babić Franjkić, mag. psych., sveuč. spec. rane intervencije, KBT, ACT i CFT terapeutkinja

Djetinjstvo je doba rasta i istraživanja, no nosi sa sobom mnoštvo izazova i teškoća koje utječu na djetetovu psihološku dobrobit. Saznajte kako kognitivno bihevioralna terapija može poboljšati mentalno zdravlje vašeg djeteta kroz praktične metode i pristupe usmjerene na rješavanje problema.

Često se dijete ne uspijeva samostalno nositi sa svakodnevnim životnim stresorima (poput školskih obaveza, vršnjačkih odnosa, obiteljskih odnosa itd.). U takvoj situaciji, roditelji također počinju osjećati neugodne emocije poput straha, tuge, bespomoćnosti.

Međutim, uz pomoć znanstveno utemeljene i dokazane terapije poput kognitivno bihevioralne terapije (KBT) djeca usvajaju načine kako se nositi s vlastitim mislima i emocijama te razvijaju zdrave psihološke obrasce za budućnost.

Što je kongitivno bihevioralna terapija?

Kognitivno bihevioralna terapija široko je rasporostranjen terapijski pristup koji se bazira na istraživanju povezanosti između misli, emocija i ponašanja osobe.

Usmjerena je na prepoznavanje i mijenjanje negativnih obrazaca razmišljanja i ponašanja u realističnije i/ili pozitivnije načine pristupanja. Samim time razvijaju se zdraviji pristup svakodnevnim situacijama, što u konačnici dovodi do sve veće razine psihološke dobrobiti.

Kognitivno bihevioralna terapija u radu s djecom i adolescentima

Kada govorimo o KBT-u u radu s djecom i adolescentima, terapeut odabire tehnike i strategije primjenjene njihovoj dobi i individualnim potrebama.

Ovaj terapijski pristup naglašava važnost jednostavnosti, angažiranosti i interaktivnosti u radu s djecom. Cilj je postići njihovo razumijevanje i aktivno sudjelovanje u procesu. Terapeuti često uključuju igru, priče, ekspresivne metode i igre uloga kako bi se stvorio topao odnos povjerenja između terapeuta i djeteta.

Istraživanja pokazuju brojne dobrobiti KBT-a u dječjoj dobi. Ovdje se ističe razvoj emocionalne regulacije, povećano samopouzdanje, povećane socijalne vještine, dugotrajno jačanje emocionalne otpornosti.

Kognitivno bihevioralna terapija – benefiti kod djece i adolescenata

Kognitivno bihevioralna terapija u radu s djecom stoga predstavlja efikasan, znanstveno dokazan pristup u poticanju i održavanju mentalnog zdravlja i psihološke dobrobiti. Kroz ovaj terapijski pristup djeca razvijaju zdravije načine nošenja sa stresom, vještine emocionalne regulacije i pozitivnu sliku o sebi.

U doba kada je psihološka dobrobit mnogih poljuljana, mentalno zdravlje djece postaje još snažnije izražen prioritet. Rano djelovanje i traženje pomoći od kognitivno bihevioralnih terapeuta jedan je od iznimno važnih načina kako očuvati (i sačuvati) psihološku dobrobit mladih.

Izdvojene novosti

Otvori chat
💬 Javite nam se za pregled!
Poliklinika Helena
Pozdrav,
ako trebate pregled bolesnog djeteta, pošaljite nam poruku i javit ćemo se u najkraćem mogućem roku.

Za sve ostale upite, molimo koristite našu web kontakt formu ili email.