Jedno od najčešćih pitanja koje postavljaju novi roditelji vezano je za kupanje novorođenčadi: kada prvi puta, koliko često i na koji način.
Kada prvi put okupati novorođenče?
Male bebe nemaju od čega biti „zaprljane“ tako da se ne moraju kupati svaki dan. Prvo se kupanje obično savjetuje kada otpadne pupkovina i kada je pupčana ranica potpuno suha. Tada se dijete može uroniti u
kadicu s toplom vodom.
Do tada se higijena treba održavati brisanjem kože vlažnom mekanom krpicom ili gazom. Važno je prebrisati ručice i lice, a osobito je važna temeljita higijena pelenske regije. Obratiti pažnju treba i na pregibe (pazusi, vrat, iza uški, pregibi laktova i koljena). Na tim se regijama, s obzirom da je dijete u fiziološki skvrčenom položaju, može „zavući“ prljavština i zadržavati vlaga. Ovo može uzrokovati iritaciju kože.
Kupanje novorođenčadi – koliko često?
Svakodnevno kupanje novorođenčadi nije štetno. Međutim, tijekom prvih nekoliko tjedana života savjetuje se 2 do 3 puta na tjedan i to samo u toploj vodi. Kako je kupanje za bebu nepoznato iskustvo, a koža im je osjetljivija od kože odraslih, dijete će možda u početku plakati.
Većina beba kasnije u kupanju uživa i to je pravo vrijeme zajedničkog druženja i igre. Mnogi roditelji primjećuje da nakon kupanja dijete brže zaspe te čvršće i dulje spava. Najbolje vrijeme za kupanje je između dva obroka. Ako se kupanje obavlja neposredno nakon što je beba nahranjena može bljucnuti i povratiti. Ako je gladna, vjerojatno neće uživati u samom kupanju.
Savjeti za kupanje novorođenčadi
Ako se koriste čistaći za kožu, savjetuje se koristiti sindete (tzv. sapuni bez sapuna ili sintetski sapuni) koji su namijenjeni osjetljivoj dječjoj koži. Mogu se nanijeti samo na jače zaprljane regije na koži, kao što su npr. pelenska regija, šakice i stopala. Nanošenje sredstva za čišćenje kože na površinu cijelog tijela treba izbjegavati, a sredstvo je uvijek potrebno temeljito isprati. Na našem tržištu ima čitav niz blagih sindeta, tekućih i krutih, namijenjenih osjetljivoj koži beba.
Lice treba prebrisati smotuljkom vate natopljenom u običnu vodu prije uranjanja djeteta u kadu. Oči je potrebno prebrisati od vanjskog prema unutarnjem očnom kutu. Za pranje kose u novorođenčadi i manje dojenčadi najčešće je dovoljna samo voda. Tjemenica (masne ljuske na vlasištu) česta je pojava i najčešće spontano prolazi.
Što je potrebno pripremiti prije kupanja novorođenčeta
Prije kupanja nužno je pripremiti sve što je potrebno za samo kupanje i nakon kupanja:
- dobro zagrijana prostorija (najbolje kupaonica)
- mali ručnik za dno kade da spriječi klizanje
- veliki mekani ručnik za sušenje kože nakon kupanja
- mekana čista krpica za pranje (iako nije nužna jer mogu poslužiti i ruke)
- kuglice vate (za čišćenje očiju i ušiju)
- blagi sindet (sintetski sapun)
- blagi dječji šampon
- dječji češalj ili četka
- čista pelena
Kako dijete raste, pogotovo kad mali istraživač počne puzati i jesti samo, kupanje će morati biti češće jer će doista dijete i biti prljavije. Osim toga, topla kupka navečer će umiriti i uspavati bebu prije spavanja. Bebe vole imati neki ustaljeni red i male obrede, naročito prije spavanja. Ovo može biti kupanje, hranjenje, maženje i čitanje priče za laku noć. Da bi se beba dobro osjećala tijekom cijele noći važna je i mekana, kvalitetna pelena koja će dobro upijati mokraću i držati kožu suhom.
Samo kupanje neka traje kratko, svega nekoliko minuta. To je obično dovoljno da se operu sva zaprljana područja – bebina guza i pregibi (područje ispod vrata, pazuha, iza uški) te ručice i nožice. Preporuča se temperatura vode za kupanje oko 37 °C , i treba ju provjeriti najbolje s odgovarajućim toplomjerom za kadicu. I zapamtite, nikada bebu ne ostavljajte bez nadzora!
Više savjeta i odgovora na česta pitanja možete pronaći u našem Savjetovalištu za dojenje i kod naših stručnih i iskusnih neonatologa i dermatologa. Obratite nam se s povjerenjem!
Piše: Prim. mr. sc. Slobodna Murat Sušić, dr. med. spec. pedijatrije i dermatovenerologije, uži spec. pedijatrijske dermatologije