traži
Zatvori ovaj okvir za pretraživanje.

Pedijatrijska neurologija

Pedijatrijska neurologija u Poliklinici Helena – Svaki mozak je jedinstven! Naši iskusni neuropedijatri nude individualiziran pristup svakom djetetu, pomažući im da ostvare svoj puni potencijal.

    Pedijatrijska neurologija – Dijagnostika i usluge

    • neurorazvojni i neurološki pregled djece od novorođenačke do adolescentne dobi
    • dijagnosticiranje, liječenje, timska procjena i praćenje djece sa spinom bifidom, traumom leđne moždine, stanjem nakon operacije kralježnice
    • dijagnosticiranje, liječenje i drugo mišljenje oko liječenja raznih neuroloških bolesti i stanja uključujući epilepsiju, epileptičkih sindroma dječje dobi, perinatalnih oštećenja mozga, neurorazvojnih poremećaja, glavobolje, cerebrovaskularnih bolesti, nasljednih metaboličkih i heredodegenerativnih encefalopatija, demijelinizacijskih bolesti i neuromišićnih bolesti
    • UZV mozga
    • UZV kralježnice
    • UZV mišića
    • Transkranijski color dopler mozga (TCCD)
    • Elektroencefalografija (EEG)
    • Elektromioneurografija (EMNG)
    • Vidni evocirani potencijali (VEP)
    • Razvojna medicinska gimnastika
    •  

    Glavne indikacije za pregled:

    • procjena neurorazvoja u djece od novorođenačke do adolescentne dobi
      pregled djece s neurorizičnim čimbenicima (prijevremeno rođenje, mala porođajna težina, niski Apgar score, porođaj vakuum ekstraktorom, medicinske komplikacije prije ili tijekom poroda)
    • dojenčad s poteškoćama sisanja i gutanja, s tremorom, dugotrajanim plačem, izvijanjem u luku, „prečvrsto” ili mlohavo dojenče
    • konvulzivni i nekonvulzivni napadaji u djece (uključivo febrilne konvulzije i epilepsija)
    • glavobolje
    • sinkopa (gubitak svijesti), kolaps, vrtoglavica
    • rani poremećaji komunikacije
    • poremećaj u razvoju govora
    • ADHD – hiperaktivnost s poremećajem pažnje
    • cerebralna paraliza
    • poremećaji spavanja

    Često postavljana pitanja:

    Dječja neurologija ili neuropedijatrija grana je medicine koja se bavi prirođenim ili stečenim neurorazvojnim poremećajima i neurološkim bolestima od novorođenačke do adolescentne dobi. 

    Neuropedijatri su subspecijalisti pedijatrijske medicine koji se bave dijagnostikom i liječenjem vrlo širokog spektra neuroloških bolesti i stanja uključujući epilepsije, epileptičke sindrome dječje dobi, perinatalna oštećenja mozga i druge neurorazvojne poremećaje, glavobolje, cerebrovaskularne bolesti, nasljedne metaboličke i heredodegenerativne encefalopatije, demijelinizacijske bolesti i neuromišićne bolesti. Neurološke bolesti mogu zahvatiti središnji živčani sustav (mozak i leđna moždina) i periferni živčani sustav (moždani i spinalni živci). Kako bi se postavila precizna dijagnoza koriste se razne dijagnostičke neurofiziološke i ultrazvučne metode poput elektroencefalografije (EEG), evociranih potencijala, elektromioneurografije gornjih i donjih ekstremiteta (EMNG), intrakranijske ultrasonografije i transkranijskog Dopplera krvnih žila mozga.

    Jedna od najučestalijih poremećaja ili bolesti u neurologiji je epilepsija koja predstavlja ozbiljan medicinski i društveni problem te otežava svakodnevno funkcioniranje djece i mladih. Glavni simptom kod djece su epileptični napadaji u kojima dolazi do poremećaja motorike, ponašanja, grčeva te gubitka svijesti. 

    Epilepsija se prvenstveno povezuje s napadajima, no neka djeca mogu imate tzv parcijalne napadaje koji se očituju kratkotrajnim prekidom aktivnosti, zagledavanjem i kratkotrajnom odsutnošću. Do EPI napadaja dolazi zbog utjecaja na određeni dio mozga pa tako napadaji mogu biti fokalni/parcijalni ili generalizirani. Najčešći simptomi generaliziranih epileptičnih napadaja su gubitak svijesti, grčevi mišića uz plavljenje kože, grizenje jezika i mokrenje u napadaju. Parcijalnih napadi manifestiraju se poremećajem ili suženjem svijesti, jednostranim simptomima poput utrnulosti ili mravinjanja ekstremiteta te grčenjem i kočenjem mišića.

    Najčešći uzroci epilepsije kod djece su porođajna ili neonatalna trauma, poremećaji razvoja krvnih žila ili dijelova mozga, ozljede glave, infekcije, tumori. 

    Liječenje ove neurološke bolesti ovisit će o dobi djeteta, jačini napadaja i vrsti epilepsije. Važno je obaviti pregled i obradu kod iskusnog neuropedijatra koji će uz lijekove roditeljima dati savjete kako živjeti s ovom bolešću i kako spriječiti napadaje stilom života i zdravom prehranom. 

    Glavobolje su vrlo čest i nespecifičan simptom koji se javlja u svim dobnim skupinama. Stoga zahtijevaju poseban tretman i individualizirani pristup.

    Procjena djeteta s glavoboljom počinje detaljnim fizikalnim pregledom uključujući mjerenje tlaka, neurološki pregled i pomno uzetim podacima tzv. obiteljskom i osobnom anamnezom.

    Liječniku se treba javiti ako:

    • se glavobolja javila naglo te je odmah na početku izražena, nepodnošljiva,
    • se glavobolja brzo ili konstantno progredira u intenzitetu,
    • je glavobolja praćena popratnim simptomima poput povraćanja, ukočenosti vrata, smetnjama vida ili govora, poremećajima stanja svijesti
    • kronična glavobolja koja ne prestaje ili se uporno ponavlja.

    Pregled dječjeg neurologa nije bolan i nije potrebna posebna priprema djeteta

    Važno je ponijeti svu medicinsku dokumentaciju te prilikom narudžbe naglasiti ako roditelji žele drugo mišljenje oko liječenja kako bi se ostavilo dovoljno vremena za pregled djeteta i dokumentacije. Prije dolaska na drugo mišljenje važno je poslati e mailom svu prethodnu medicinsku dokumentaciju na temelju koje se vrši inicijalna procjena i planira EEG ili druge pretrage u istom dolasku. Iskusne neuropedijatrijske medicinske sestre šalju upute za pripremu djeteta za pojedine dijagnostičke preglede te savjetuju roditelje kako najbolje pripremiti dijete. Pregled započinje uzimanjem detaljne obiteljske, prenatalne i postnatalne anamneze, nakon čega slijedi kompletan klinički pregled te neurološki pregled djeteta koji obuhvaća procjenu fine i grube motorike, senzornog razvoja, refleksa, govora, emocionalnog stanja i ponašanja. Na temelju svih ovih informacija neuropedijatar će moći napraviti plan za daljnje liječenje ili dijagnostičke i terapeutske intervencije.

    Poliklinika Helena je u kolovozu 2023. godine, na lokaciji Lj.Posavskog u Zagrebu otvorila prvi u Hrvatskoj privatni usko specijalizirani Centru za neuropedijatriju, rehabilitaciju i ranu intervenciju prostorno  i ambijentalno prilagođen specifičnim potrebama ovih djelatnosti i opremljen je najsuvremenijom visokosofisticiranom medicinskom opremom zahvaljujući sredstvima EU projekta.

    S obzirom na to da u Polikliniku zadnjih godina iz Hrvatske i cijele regije dolazi sve više djece s raznim neurološkim bolestima, a najviše sa spinom bifidom kao i drugim razvojnim anomalijama kralježnice i mozga, zatim perinatalno rizična djeca, djeca s epilepsijom, genetskim neurološkim poremećajima prepoznali smo potrebu otvaranja ovakvog specijaliziranog modernog centra. Također je u kontinuiranom porastu broj djece s ranim poremećajima komunikacije, odstupanjima u razvoju govora, poremećajima hranjenja, poremećajima pažnje, ponašanja, spavanja i  učenja. Prepoznali smo važnost i prednost timskog multidisciplinarnog dijagnostičkog i terapijskog pristupa te kvalitetne i kontinuirane edukacije roditelja kako bi maksimalno sudjelovali u svakom segmentu terapije i rehabilitacije.


    U okviru Centra opremljen je Kabinet za neurofiziološku dijagnostiku koji uključuje elektroencefalografiju (EEG), elektromioneurografiju (EMNG), evocirane potencijale, ultrazvuk mozga i kralježnice, transkranijalni color dopleri (TCCD) a rade se i genski testovi za brojne neurološke bolesti.


    Pri Kabinetu za logopediju, psihologiju i ranu intervenciju provodi  se suvremena i učinkovita timska multidisciplinarna procjena djece od rane dojenačke dobi koja uključuje logopedsku dijagnostiku te procjenu oralno motoričkih sposobnosti, vještine žvakanja, gutanja i hranjenja, komunikacijskog i jezično – govornog razvoja, tečnosti govora, glasa, socijalno-komunikacijskih vještina, specifičnih teškoća učenja. Naši iskusni dječji psiholozi provode psihodijagnostičku procjenu od rane dojenačke do školske dobi služeći se standardiziranim testovima i upitnicima te ovisno o dobi djeteta, procjenjuju psihomotorni i socio-emocionalni razvoj, pažnju, grafomotoričke i kognitivne sposobnosti i savjetuju roditelje o poticajnim i podržavajućim postupcima.


    Kod djece s raznim oblicima poremećaja hranjenja poput slabog žvakanja, nemogućnosti uzimanja krutih obroka, odbijanja obroka, ili selektivnosti u jelovniku provodi se program „Terapijskog hranjenja“.  Pristup je timski koordiniran od strane iskusnog gastroenterologa te educiranog edukatora hranjenja uz logopeda i psihologa.


    U okviru Kabineta za rehabilitaciju, biofeedback i neuromodulaciju provodi se edukacija za „baby handling“, neurorazvojne vježbe (Bobath, Vojta), Schroth vježbe za kralježnicu, razne vrste biofeedbacka, neuromodulacija, vježbe zdjeličnih mišića, razni programi za postizacije kontinencije, DNS i Giger MD terapija na više uređaja namijenjenih raznoj dobi.


    Ovaj Centar izvrsnosti sa multidisciplinarnim timom od pet iskusnih neuropedijatara, više logopeda, psihologa, fizioterapeuta i neuropedijatrijskih medicinskih sestara pruža  vrhunsku dijagnostiku, ranu intervenciju i rehabilitaciju na jednom mjestu u prostoru, ambijentu i na opremi koja spada u sam vrh europske pedijatrijske medicine. Kod djece s neurorazvojnim odstupanjima cilj nam je individualiziranim pristupom, prilagođenim svakom djetetu i njegovim mogućnostima kao i roditeljima, postići što višu razinu neuromotornog oporavka i najviši mogući funkcionalni nivo.

    Upute

    Priprema za EEG

    Teme za roditelje

    Otvori chat
    💬 Javite nam se za pregled!
    Poliklinika Helena
    Pozdrav,
    ako trebate pregled bolesnog djeteta, pošaljite nam poruku i javit ćemo se u najkraćem mogućem roku.

    Za sve ostale upite, molimo koristite našu web kontakt formu ili email.