Anemija kod djece – kako ju otkriti i liječiti?

Anemija je jedna od najčešćih hematoloških bolesti kod djece. Ona predstavlja smanjenu količinu hemoglobina i crvenih krvnih zrnaca (eritrocita) u volumnoj jedinici krvi.

Normalne vrijednosti (referentni intervali) eritrocita i hemoglobina ovise o životnoj dobi djeteta, tako da vrijednosti hemoglobina i eritrocita koje su u odrasloj dobi ispod granice normale, nekad u dobi malog djeteta mogu biti normalan nalaz.

Posljedice i vrste anemije kod djece

Posljedica anemije je smanjena sposobnost prijenosa kisika krvlju, te smanjena opskrba tkiva i organa kisikom. On je neophodan za normalno funkcioniranje organizma. Anemije mogu nastati zbog krvarenja, slabog stvaranja eritrocita, te povećane razgradnje eritrocita. Zbog toga postoje različite vrste anemija, a od svih njih u dječjoj dobi najčešća je anemija zbog nedostatka željeza, odnosno sideropenična  anemija. Ona nastaje zbog slabog stvaranja eritrocita. Od sideropenične anemije najčešće obolijevaju starija dojenčad i djeca u drugoj i trećoj godini života. 

Uobičajena terapija za anemiju kod djece

Uobičajena terapija je nadoknada željeza peroralno u obliku sirupa ili tableta, a rijetko je potrebno davati intravensko željezo. No, prije nego što se počne s nadoknadom željeza, moramo biti sigurni da naše dijete ima upravo sideropeničnu anemiju. Ako se radi o nekom drugom obliku anemije, davanje željeza je nepotrebno, pa čak i štetno. 

Sideropenična anemija kod djece – kako ju prepoznati

Sideropenična anemija može imati neke od ovih simptoma i znakova: bljedilo kože, vidljivih sluznica i bjeloočnica, ubrzanje srčanog ritma, sistolički šum na srcu, glavobolju, nesanicu, gubitak apetita, nesvjesticu, zujanje u ušima, tamne mrlje pred očima , sanjivost i razdražljivost, otežano disanje, jede stvari koje nisu hrana.  Ako anemija dugo traje dijete zaostaje u rastu. Ako dijete ima neke od navedenih simptoma svakako se treba obratiti liječniku, odnosno pedijatru. On će uzeti detaljnu anamnezu uključujući podatak o prehrani te učiniti klinički pregled. Laboratorijske pretrage su nužne da se potvrdi dijagnoza anemije.

Potrebno je učiniti kompletnu krvnu sliku s eritrocitnim konstantama (MCV, MCH, MCHC) i odgovarajuće biokemijske pretrage uključujući serumsko željezo (Fe), nezasićenu sposobnost vezanja željeza (UIBC) i ukupnu sposobnost vezanja željeza (TIBC). Ove pretrage su nužne da bi se mogla postaviti dijagnoza sideropenične anemije. Korisno je znati i kolike su rezerve željeza u organizmu što je vidljivo iz vrijednosti feritina. Osim navedenog nekad će liječnik morati učiniti i niz drugih biokemijskih pretraga kao što su bilirubin i jetreni enzimi da bi se isključili neki drugi oblici anemije. Dobro je učiniti i citološku analizu razmaza periferne krvi da bi se procijenio izgled eritrocita jer to može olakšati postavljanje dijagnoze vrste anemije. Ako dijagnoza i dalje nije jasna, potrebno je učiniti dodatne specifične pretrage koje indicira dječji hematolog. 

Kako nastaje sideropenična anemija kod djece?

Ako dijete ima sideropeničnu anemiju, njemu nedostaje željezo u organizmu. Zašto do toga dolazi? Najčešće se radi o nedovoljnom unosu željeza hranom iako se nekad može  raditi o gubitku željeza krvarenjem. Ako se radi o neadekvatnoj prehrani obično su to djeca koja jedu pretežno mliječne kašice ili gotovo isključivo piju mlijeko, a ne jedu hranu koja sadrži dovoljno željeza. Meso je najbolji izvor željeza koji ljudski organizam može iskoristiti za svoje potrebe.

Liječenje anemije preparatima željeza

Cilj liječenja preparatima željeza je postići normalne vrijednosti koncentracije hemoglobina i popuniti skladišta željeza u organizmu. Na tržištu postoji velik broj pripravaka  dvovalentnog i trovalentnog željeza od različitih proizvođača. Lijek mora biti klinički učinkovit i dobro podnošljiv. Liječenje se osim raznolike, balansirane prehrane koja sadrži meso i povrće, sastoji od svakodnevnog davanja  5 mg željeza/ kg tjelesne težine / dan kroz nekoliko mjeseci. Nedonošena djeca zbog svog ubrzanog rasta moraju profilaktički primati željezo u dozi od 2 mg/kg tjelesne težine /dan. Iako se noviji peroralni preparati željeza mogu uzimati i nakon jela, poznato je da je najbolja apsorpcija željeza natašte uz C vitamin.

Mlijeko i čaj otežavaju apsorpciju željeza te se ne preporučuju uzimati istovremeno sa željezom. Nekad nastaju nuspojave na  preparate željeza. To su: mučnina, povraćanje, proljev, opstipacija, metalni okus, obojeni zubi. To otežava primjenu željeza. Tada možemo pokušati s pripravkom željeza od nekog drugog proizvođača. U krajnjem slučaju, zbog teških nuspojava ili zbog bolesti probavnog trakta može se primijeniti intravensko željezo. Unatoč zadovoljavajućem podnošenju željeza nekad postoji neučinkovita primjena. Uzroci mogu biti: slaba suradnja, slaba apsorpcija kroz probavni trakt, negativna bilanca željeza ( gubitak željeza veći od apsorpcije), pogrešna dijagnoza ili pridruženi razlog za anemiju.  

Doc.dr.sc. Gordana Jakovljević, pedijatar hematolog i onkolog 

Izdvojene novosti

Otvori chat
💬 Javite nam se za pregled!
Poliklinika Helena
Pozdrav,
ako trebate pregled bolesnog djeteta, pošaljite nam poruku i javit ćemo se u najkraćem mogućem roku.

Za sve ostale upite, molimo koristite našu web kontakt formu ili email.