Što je elektromioneurografija (EMNG), kako se izvodi i čemu služi?

EMNG (Elektromioneurografija)

ŠTO JE ELEKTROMIONEUROGRAFIJA (EMNG), KAKO SE IZVODI I ČEMU SLUŽI?

Elektromioneurografija (skraćeno EMNG) je neurofiziološka pretraga procjene funkcije perifernog živčanog sustava i mišića.

Pretraga se sastoji od dva dijela:

  • Neurografije – testa kojim se registrira električna aktivnost perifernih živaca na živcu ili u mišiću nakon njihovog električkog podraživanja.
  • Miografije – testa kojim se registrira električna aktivnost mišića u mirovanju i u kontrakciji.

Neurografija se izvodi površinskom (podražajna i registracijska elektroda) i/ili iglenom elektrodom (registracijska elektroda), a miografija uvijek iglenom elektrodom.

Tijekom EMNG pretrage nema opasnosti od ozljede živaca niti mišića, a posljedične prolazne tegobe (uglavnom bolnost na mjestu uboda) su izrazito rijetke. Uspješnost izvođenja pretrage ovisi o suradnji pacijenta te se izvodi u prisutstvu roditelja.

ČEMU SLUŽI EMNG  PRETRAGA?

EMNG je pretraga neophodna za ispravno postavljanje dijagnoze bolesti mišića i perifernog živčanog sustava, leđne moždine,  te nekih bolesti cijelog živčanog sustava. Pretragom se također može kod određenih neuromišićnih bolesti ustanoviti i stadij bolesti.

KAKO SE RADI EMNG?

EMNG se izvodi tako da se podražajna elektroda navlaži vodom i prisloni na kožu iznad mjesta izabranog živca kojeg je potrebno podražiti. Registracijska površinska elektroda se pomoću gela za neurofiziološka ispitivanja učvrsti iznad mjesta registracije odgovora živca ili mišića. Ako je nužno raditi iglenom elektrodom, ciljano mjesto na koži iznad mišića se prethodno dezinficira, a sterilizirana iglena elektroda insercijom pozicionira u željeni mišić.

Neurografsko ispitivanje površinskom elektrodom je u pravilu bezbolno, ali neugodno zbog podraživanja strujom; subjektivan doživljaj neugode razlikuje se od pacijenta do pacijenta. 

Miografsko ispitivanje iglom je bolno, a razina bolnosti može biti različita – ovisno o ispitivanom mišiću.

NA KOJEM DIJELU TIJELA SE RADI EMNG?

EMNG se izvodi na dostupnim perifernim mišićima i živcima donjih i gornjih ekstremiteta i glave. Opseg ispitivanja živaca i mišića ovisi o uputnoj dijagnozi i tijeku pretrage, odnosno dobivenim rezultatima. Jačina struje, posljedično i pretrpljene neugode tijekom neurografije,  te opseg (broj) ispitivanih mišića (uboda iglom) svodi se na najmanju moguću mjeru, uz poštivanje pravila struke.

 TKO IZVODI PRETRAGU?

Pretragu izvode educirani liječnik i tehničar, poštujući sve propisane higijenske zakonitosti i pravila medicinske etike. 

Izvođenju pretrage se pristupa na jasnu medicinsku indikaciju, s dodatnim tumačenjima pacijentu/roditelju, uz prethodni plan ispitivanja, koji se ovisno o rezultatima tijekom pretrage mijenja i prilagođava kako bi učinak i doprinos dijagnozi bio što bolji.

Želite li naučiti više o EMNG-u ili naručiti svoje dijete na pregled? KONTAKTIRAJTE NAS!

Piše: Željka Martinić, glavna medicinska sestra Neuropedijatrije u Poliklinici Helena

Izdvojene novosti

Otvori chat
💬 Javite nam se za pregled!
Poliklinika Helena
Pozdrav,
ako trebate pregled bolesnog djeteta, pošaljite nam poruku i javit ćemo se u najkraćem mogućem roku.

Za sve ostale upite, molimo koristite našu web kontakt formu ili email.