INGVINALNA HERNIJA (PREPONSKA KILA)

Preponska kila i vodena kila

Što su preponska kila i vodena kila? Kako nastaju i kako pomoći djeci? Saznajte u našem informativnom članku!

Ingvinalna hernija ili preponska kila

Ingvinalna hernija u djece je posljedica nezatvaranja kanala (vaginalni procesus) koji seže iz trbuha prema preponi, katkad i sve do skrotuma. Može se pojaviti u bilo kojoj dobi djeteta, od rođenja na dalje.

Ovakve hernije zahtijevaju operacijsko liječenje budući da nemaju tendenciju spontanog povlačenja; radi se o fizički otvorenom kanalu kojega treba zatvoriti.

Češće kod beba, može se dogoditi inkarceracija (uklještenje) hernije. To je stanje u kojem se sadržaj kilne vreće (najčešće crijevo, jajnik kod djevojčica, trbušna maramica…) ne može lako vratiti u trbušnu šupljinu, što može rezultirati prekidom cirkulacije organa koji je inkarceriran i njegovo oštećenje.

Ako roditelji primijete da je hernija tvrda, bolna i crvena, potreban je hitni pregled. Međutim, ako se sadržaj lako vraća, pa čak i ako odmah ponovno ispadne u vreću, nema razloga za brigom. Tada se pregled može obaviti bez hitnosti i adekvatno pripremiti za operativni zahvat kada je dijete zdravo i u najboljem stanju za opću anesteziju. 

Hidrokela i funikulokela ili vodena kila 

Hidrokela i funikulokela su dva slična stanja, vrlo nalik ingvinalnoj herniji, barem prema uzroku nastanka. Radi se također o otvorenom kanaliću (procesus vaginalis), no kod hidrokele i funikulokele je taj kanal preuzak da u njega uđe sadržaj iz trbušne šupljine. Dovoljno je širok da u njega ulazi i izlazi tekućina koja se u manjoj količini nalazi slobodnom u trbuhu – u tom slučaju je riječ o komunikantnoj hidrokeli.

Hidrokela se prezentira kao oteklina u skrotumu koja je bezbolna i djetetu ne predstavlja tegobe. Funikulokela je češće prisutna kod manje djece i prezentira se kao bezbolna kuglica u samoj preponi.

Tipično je da se hidrokela javlja već i po rođenju, u nekim slučajevima i kasnije. Ako se nema tendenciju povećavati, može se pratiti do 2. godine života. Ako se do tada spontano ne povuče, potrebna je operacija koja je gotovo identična onoj kod ingvinalne hernije.  

Kod starijih dječaka, tipično u pretpubertetu i pubertetu, može se pojaviti hidrokela bez jasnog uzroka, ili uslijed upalnog stanja, traume i drugih uzroka. Rijedak uzrok hidrokele je tumor testisa kojeg treba isključiti kod starije djece kao uzrok hidrokele.

Hidrokela je često bezbolna, bez znakova crvenila i otekline kože skrotuma. Dječacima može kod aktivnosti uzrokovati nelagodu. Svojom veličinom također može smetati. Ako u određenom periodu praćenja nema tendenciju spontanog nestajanja, preporučuje se operacija hidrokele. 

Što učiniti kao vaše dijete ima neku vrstu kile?

Ako vaše dijete ima neku vrstu hernije/kile naručite se na pregled kod naših iskusnih dječjih kirurga koji će procijeniti koji je najadekvatniji način liječenja. Obratite nam se s povjerenjem!

Piše: Dr. Fran Štampalija, dr. med. spec. dječje kirurgije 

Izdvojene novosti

Otvori chat
💬 Javite nam se za pregled!
Poliklinika Helena
Pozdrav,
ako trebate pregled bolesnog djeteta, pošaljite nam poruku i javit ćemo se u najkraćem mogućem roku.

Za sve ostale upite, molimo koristite našu web kontakt formu ili email.