Kada i kako skinuti djetetu pelene  

U Ambulanti za poremećaje mokrenja Poliklinike za dječje bolesti Helena roditelji nas često pitaju za savjet kada i kako skinuti djetetu pelene. 

Kako skinuti djetetu pelene – faza odvikavanja

Naš prvi savjet je da s odvikavanjem od pelena treba započeti  kada je dijete fizički i psihički sposobno sudjelovati u tom procesu. Dijete mora i ovladati trbušnim mišićima, mišićima zdjelice i sfinkterima što može biti kasnije kod djece sa nekim neurološkim bolestima, prerano rođene djece, djece sa nekim drugim kroničnim bolestima.

Ono će samo pokazati da je spremno skinuti pelene a roditelji trebaju pratiti i prepoznati te znakove. Prvi znak je najčešće da periodi u kojima je pelena suha postaju dulji.  Dijete će početi pokazivati da obavlja nuždu – neka djeca se umire ili sakriju, neki prave grimase a neki čak pokazuju interes za korištenje tute ili WCa. Djeca koja se bolje verbalno izražavaju počinju koristiti riječi za veliku i malu nuždu. Često im smeta mokra pelena i sviđa im se biti u gačicama. Važno je da stolica bude redovita i normalna jer tvrda i bolna defekacija usporava proces skidanja pelena.  

Kako roditelji mogu pomoći u skidanju djeteta s pelena?

Osim djetetove fiziološke zrelosti i emocionalne spremnosti, jednako je važno roditeljsko strpljenje, razumjevanje i upornost. Većina djece postaje spremna u dobi od 1,5 do 3 godine I cijeli proces obično traje 2 do 3 mjeseca. Djevojčice su uobičajeno nešto ranije spremne za odvikavanje od pelena nego dječaci. Preuranjenost, prisila i kazne izazvat će kod djeteta protivljenje i usporavanje prirodnog procesa uspostave kontrole sfinktera, pa i ozbiljnije probleme. Većina roditelja odlučuje se započeti cijeli process tijekom ljetnih mjeseci kad su na godišnjem odmoru, opušteni su I imaju više vremena te kada je dovoljno toplo da ne moraju brinuti hoće li se dijete prehladiti ako bude u mokrim gaćicama. 

Svako je dijete drugačije i važno je ne vršiti pritisak ili uspoređivati dijete sa starijim bratom ili sestrom. Roditelji moraju biti strpljivi i dijete postupno i smireno naučiti što se očekuje od njega.  Prvo djetetu treba objasniti što je tuta i opisati joj/mu što radite dok se presvlači. Djeca uče kroz opažanje i imitiranje, tako da stariji brat ili sestra mogu poslužiti kao primjer. Tutu treba držati u kupaonici kako bi dijete naučilo da se tu vrši nužda. Dijete treba staviti na tutu nakon obroka ili u vrijeme kad obično vrši nuždu.  

 Koliko dugo može trajati faza odvikavanja od pelena?  

Proces odvikavanja od pelena traje najčešće 2 do 3 mjeseca i nije uvijek jednostavan. Ponekad je potrebno i  nekoliko godina da dijete u potpunosti postane suho. Važno je znati da u tom procesu mogu postojati i prekidi. Dijete koje je već skinulo pelene u nekim situacijama može ponovno početi piškiti u gaćice. To se događa obično unutar 6 mjeseci od skidanja pelena i to najčešće u vrijeme velikog uzbuđenja, igre, bolesti, umora ili u nekim stresnim siuacijama. To je često razlog dolaska roditelja u našu ambulantu.

Roditelje savjetujemo da je važno da ne pokažu svoje razočaranje ako se to dogodi, nego pruže potporu te ne upozoravaju na „nezgodu“. Ako je dijete suho 6 mjeseci i noćno i/ili dnevno umokravanje se vrate i traju dulje od 3 mjeseca- potrebno je potražiti savjet liječnika i učiniti osnovne pretrage poput urina, urinokulture, šećera u krvi i eventalno ultrazvuka mokraćnih puteva. 

Treba li dijete buditi po noći da bi mokrilo? 

Stručnjaci ne preporučuju buđenje dijeteta po noći da bi mokrilo. Ako tvrdo spava bolje je odgoditi skidanje noćne pelene sve do 5 godina što se smatra unutar granica normalnog razvoja.  Odvođenje djeteta na WC u polusnenom stanju samo podržava mokrenje u snu. Važno je da puni mjehur budi dijete a ne roditelj. Često se djeca počnu vrtiti u snu zbog punog mjehura i tada je bolje sasvim ga probuditi tako da bude svjesno da mu se piški i obavi to budno. Na taj način postižemo samostalnost što je bitno u procesu uspostave kontrole mokrenja. 

Imate li pitanja o tome kada i kako skinuti djetetu pelene? Kontaktirajte nas!

prof. dr. sc. Andrea Cvitković Roić, spec. pedijatar, uži spec. pedijatrijske nefrologije, Voditeljica – Nefrologija i urologija

Izdvojene novosti

Otvori chat
💬 Javite nam se za pregled!
Poliklinika Helena
Pozdrav,
ako trebate pregled bolesnog djeteta, pošaljite nam poruku i javit ćemo se u najkraćem mogućem roku.

Za sve ostale upite, molimo koristite našu web kontakt formu ili email.