Ljetne infekcije kod djece – što roditelji trebaju znati?

Ljeto obično povezujemo s odmorom i uživanjem, ali mnogi roditelji znaju koliko je stresno kada dijete baš tada dobije temperaturu, kašalj ili osip.

Nažalost, neke virusne infekcije češće se javljaju upravo tijekom ljetnih mjeseci.

Koksaki virus (Coxsackie) najčešće se javlja kod djece do 3. godine života, prisutna je povišena temperatura, bolno grlo, osip u obliku mjehurića na šakama, stopalima i u ustima, poznato i kao „bolest šaka, usta i stopala“.

Enterovirusi (uključuju i Ehoviruse) šire se prljavim rukama, te preko kontaminirane hrane i vode, mogu uzrokovati visoku temperaturu, povraćanje, proljev, osip, grlobolju, glavobolju, a u najtežim slučajevima čak i upalu moždanih ovojnica (meningitis). Uglavnom prođu spontano kroz 7 dana, ali kod dojenčadi i djece s oslabljenim imunitetom mogu biti ozbiljnije kliničke slike.

Adenovirusi su vrlo zarazni, šire se kapljično i dodirom preko kontaminiranih površina, čak i preko kontaminirane vode, simptomi su vrućica, curenje nosa, grlobolja, konjunktivitis, kašalj  i proljev.

Što roditelji mogu učiniti?

Preporuča se simptomatsko liječenje – snižavanje temperature, adekvatno davanje tekućine, odmor, za većinu ovih virusa nema specifičnog liječenja, tijelo ih mora samo pobijediti.

Ostanite kod kuće prvih nekoliko dana bolesti jer je dijete tada najzaraznije.

Pratite stanje, ako se simptomi pogoršavaju ili traju dulje od 3 dana treba se javiti na pregled pedijatru.

Prevencija je ključna, a uključuje redovito pranje ruku (osobito nakon mijenjanja pelena/toaleta), izbjegavanje dijeljenja hrane i pića.

Nemojte voditi dijete u kolektiv (vrtić, igraonicu) ako je bolesno!

Važno je napomenuti da se većina djece potpuno oporavi unutar 7 dana. No, ako primijetite ozbiljne simptome poput jake glavobolje, problema s disanjem, osipa koji se brzo širi ili ukočenog vrata – odmah se javite u najbližu hitnu službu.

Ljetne crijevne infekcije kod djece

Najčešći uzročnici se mogu podijeliti na virusne i bakterijske.

Virusi (norovirus, astrovirus, rotavirus) lako se šire direktnim kontaktom na putovanjima i u vrtićima.

Bakterije (salmonela, kampilobakter, stafilokok) iz neadekvatno pripremljene i skladištene hrane (jaja, piletine, kolača, voća).

Simptomi koji se javljaju su proljev, povraćanje, bol u trbuhu, temperatura i malaksalost.

U liječenju je potreban povećan unos tekućine (oralna rehidracijska otopina, voda, čaj, juha), lagana kuhana hrana (kuhana riža, mrkva, dvopek, slani štapići), treba izbjegavati mliječno, masno i slatko, probiotici radi obnavljanja crijevne flore i skraćenja trajanja proljeva, u određenim slučajevima dokazanih bakterijskih uzročnika potrebni su antibiotici.

Ako dijete ne može adekvatno unositi tekućinu, a prisutni su povraćanje i proljev, ako su u proljevu prisutni tragovi ili primjese krvi, ako su djeca visoko febrilna, treba se javiti u najbližu hitnu službu.

Kako spriječiti crijevnu infekciju: Potrebno je redovito pranje ruku, dobra termička obrada hrane, čuvanje hrane na adekvatnom hladnom mjestu, ne konzumirati vodu i led nepoznatog porijekla.

Važno je napomenuti da djeca dehidriraju brže od odraslih tako da treba odmah početi nadoknadu tekućine i elektrolita oralnom rehidracijskom otopinom.

Pravilna higijena je najbolja zaštita!

Ubodi insekata i ljetni osipi – što roditelji trebaju znati

Boravak u prirodi je divan, ali donosi i neugodne ubode pčela, osa, komaraca, mrava i stršljena, te različite osipne promjene na koži!

Što učiniti nakon uboda insekta?

Treba ukloniti žalac (ako ga vidimo), na zahvaćeno mjesto staviti hladan oblog te nanijeti gel s antihistaminikom protiv svrbeža i crvenila.

Krpelja ukloniti ako imate adekvatnu pincetu i ako ste dovoljno vješti da ga uklonite u cijelosti, ako niste odvedite dijete kod liječnika koji će to učiniti.

Ako je kod djeteta ranije poznata alergija na ubode insekata morate uvijek nositi terapiju propisanu od pedijatra/alergologa!

Ljetni osipi kod djece – što treba znati?

Najčešće se radi o iritativnom dermatitisu uzrokovanom znojem, vrućinom, reakcijom na kreme za sunčanje koji spontano prođe. Također mogu se javiti: impetigo, vodene kozice, peta bolest, lokalna gljivična infekcija.

Većina osipa je blaga i prolaze sami.

Javite se liječniku ako se osip pogoršava ili ne prolazi kroz tjedan dana, ako se pojavi gnojna sekrecija, bolnost, crvenilo ili temperatura.

U slučaju impetiga liječnik će propisati antibiotsku terapiju, a u slučaju vodenih kozica lokalnu terapiju i odgovarajuće simptomatske mjere.

Crvenilo kože nakon izlaganja suncu

Kod neke djece može se pojaviti crvenilo i svrbež kože čak i uz korištenje zaštitne kreme za sunčanje. Tada se preporučaju lokalno hladni oblozi, kreme ili gel s antihistaminikom i nošenje lagane pamučne odjeće. Ako reakcija ne prolazi ili se pogoršava potrebno je javiti se liječniku.

Savjeti za njegu kože tijekom ljeta

Preporuča se odjevati laganu, pamučnu odjeću, boravak u hladu ili klimatiziranom prostoru, redovito tuširati dijete, ne grebati osip, adekvatno uzimati tekućinu/dobra hidracija.

Treba izbjegavati sunce u periodu kad je najjače te koristiti kreme za sunčanje sa zaštitnim faktorom.

Ljetne nezgode kod djece – što učiniti ?

Ljeto donosi veselje, ali i pokoju ozljedu. 

Najčešće ljetne ozljede su:

Ogrebotine i posjekotine, preporuča se oprati ranu čistom tekućom vodom, nanijeti lokalni antiseptik, ako je prisutno krvarenje pritisnite gazom 2–3 min., lokalno stavite sterilnu gazu ili veći vodootporni flaster. Ozljeđeno područje što više držite suhim, izvan morske vode i bazena nekoliko dana. U slučaju jačeg krvarenja ili otoka javite se u hitnu službu.

Udarac u glavu, potrebno je lokalno staviti hladan oblog, odmor i praćenje tijekom 24 sata. U slučaju pojave povraćanja, pospanosti, promjene ponašanja djeteta ili ako se radi o djetetu starosti do godine dana, treba se odmah javiti u najbližu hitnu službu.

Strano tijelo u oku, ako se radi o prašini ili mušici oko treba isprati čistom, tekućom vodom.

Pijesak treba lagano isprati, staviti oblog, ne trljati oko. U slučaju jačeg crvenila, otoka, sekrecije iz oka ili bolnosti treba se s djetetom javiti liječniku.

Uganuće zgloba, potrebno je staviti hladan oblog, nogu staviti na povišeno, mirovanje koliko je moguće. Uslučaju otoka ili šepanja djeteta treba se javiti u hitnu službu.

Cijepljenje djece tijekom ljetnih mjeseci

S obzirom na veliki broj turista i putnika te veći rizik od zaraza, važno je zaštititi djecu pravovremenim cijepljenjem. Odgađanje cijepljenja tijekom ljeta može povećati rizik od bolesti i širenja epidemija.

Rotavirus

Rotavirus je najčešći uzrok proljeva kod djece mlađe od 5 godina. Uzrokuje teške proljeve i povraćanje, što može dovesti do dehidracije i hospitalizacije, posebno kod dojenčadi. Infekcija se najčešće javlja u hladnijim mjesecima, ali nažalost prisutan je i tijekom ljetnih mjeseci, a širi se direktnim kontaktom.

Postoje sigurna i učinkovita cjepiva protiv rotavirusa koja se primaju oralno do 6. mjeseca života. Cijepljenje značajno smanjuje broj teških oblika bolesti i hospitalizacije.

Krpeljni meningoencefalitis kod djece

Krpeljni meningoencefalitis je virusna upala mozga koju prenose zaraženi krpelji, najčešći je u proljeće i jesen, ali može se javiti i tijekom ljetnih mjeseci kada obitelji s djecom pojačano borave u prirodi.

Nakon ugriza krpelja, bolest počinje povišenom temperaturom, umorom i glavoboljama.

Najbolja zaštita je cijepljenje. Djeca starija od 1 godine mogu se cijepiti u tri doze, a kasnije je potrebno docjepljivanje. Cjepivo je sigurno, s rijetkim blagim reakcijama poput crvenila na mjestu uboda ili blagog umora.

Na kraju, važno je spakirati putnu medicinsku torbu za dijete!

Prije putovanja pripremite osnovne lijekove i potrepštine koje mogu zatrebati vašem djetetu:

  • lijekove za snižavanje temperature i protiv bolova
  • antihistaminike u slučaju alergije
  • prah za pripremu oralne rehidracijske otopine i probiotik
  • antiseptik, antibakterijsku mast, flastere, pincetu
  • neutralnu kremu za njegu kože
  • kremu za sunčanje sa zaštitnim faktorom
  • zapišite djetetovu težinu za pravilno doziranje lijekova
  • ne zaboravite lijekove koji se podižu na recept ako ih dijete koristi
  • sprej protiv insekata i zaštitnu odjeću
  • zaštitne mrežice protiv komaraca za kolica i dječje krevetiće

Nakon boravka vani, provjeravajte ima li na koži ili odjeći zaostalih krpelja.

Posavjetujte se s pedijatrom o potrebnim cjepivima za putovanje na udaljene destinacije.

Ljetni odmor je najljepše doba u godini za vas i vaše mališane, prevenirajte neželjene događaje koliko možete, budite spremni i brzo reagirajte u slučaju potrebe!

Tu smo za sve medicinske savjete, preglede, liječenje i cijepljenja!

Ako imate dodatnih nedoumica, pitanja ili želite naručiti Vaše dijete na pregled, javite nam se putem maila: info@poliklinika-helena.hr ili nas nazovite na broj +385 1 23 10 067.

Autorica teksta: Helena Živić, dr. med. spec. pedijatar, subspecijalizant pedijatrijske nefrologije

 

Izdvojene novosti