Ljetovanje s malim djetetom – što trebate znati

Prvo ljetovanje s djetetom sigurno je nešto što želite pamtiti, a kako bi proteklo što ugodnije i za Vas i za dijete poželjno ga je dobro isplanirati kako bi bilo što manje nepredvidivih stresnih situacija. Malo dijete ima svoje dnevne potrebe i rituale, uz to je osjetljivije na atmosferske promjene, tako da zapravo kod planiranja ljetovanja trebamo prvenstveno misliti da bebi bude ugodno i da je zadovoljna, a tada ćete se i Vi uspijeti relaksirati i odmoriti. 

Izbor mjesta i smještaja

 
Kod nas se tradicionalno na ljetovanje odlazi na obalu, ali sa bebom u obitelji nije loše razmišljati i o nekim gorskim solucijama gdje nisu tako visoke temperature i ima dosta hlada pa možete s djetetom više boraviti vani. Kod izbora smještaja sigurno ćete se rukovoditi prema svojim afinitetima, ali sada treba uključiti i pogodnosti i nedostatke u odnosu na dijete. Tako ljubitelji odlaska u kampove ili šatore koji vole dodir s prirodom, trebaju predvidjeti da u tim okolnostima može biti komplicirana priprema dječje hrane, održavanje higijene za bebe, kao i zvučna izolacija kada dijete želi spavati. Uz to u slučaju lošeg vremena možete biti dosta skučeni u prostoru što djeci zna biti naporno. Također mora se više paziti komaraca i drugih insekata. Ako se odučuje za takav oblik ljetovanja, dobro je birati već provjerene, opskrbljenije kampove. Kod hotelskog smještaja pogodnost je što svakodnevne poslove ne morate obavljati sami, a možda ćete imati i osigurane neke sadržaje za malo dijete (pr. igraonica, bazen), no s druge strane nedostatak može biti da se ritam djeteta možda neće poklapati sa vremenom obroka koje hotel nudi, nećete moći držati dodatnu hranu ili pripremiti noćni obrok.. Ukoliko se odlučujete za ovakav smještaj nije loše provjeriti možete li u sobi upotrebaljavati pr. sterilizator, ili kuhalo, ili Vam hotel može osigurati pripremu dječjeg obroka. Ukoliko imate naviku odlaska u apartmanski ili bungalovski smještaj, to pruža dosta slobode za pripremu obroka, te kretanje djeteta, ali istovremeno i obaveza da sve obavljate kao kod kuće i tako imate manje prilike za vlastiti odmor. Izbjegavajte objekte sa strmim stepenicama i slabo ograđenim balkonima ili terasama.

Prije puta nije loše imati informaciju o tome gdje je za dijete najbliža dostpuna medicinska skrb kako biste u slučaju potrebe znali gdje ići i koliko Vam do liječnika treba. 

Što ponijeti?

 
Iako je dijete najmanje, obično treba najviše stvari. Ipak, danas je prednost da većinu toga ako zaboravite, možete svugdje kupiti, ili naći neku alternativu. Od koristi je ponijeti  dovoljno raznovrsne odjeće da se možete opustiti i ne morate učestalo prati. Uvijek mislite o tome što svakodnevno koristite (savjetujem napraviti popis rukovodeći se jednim danom) tipa bočica, četke za čišćenje bočice, sterilizatora, najvažnije kozmetike, ili što Vam može hitno zatrebati, primjerice lijekovi za snižavanje temperature. Potrošne stvari tipa hrane i pelena ponesite svakako za nekoliko dana, dok se ne snađete na novom mjestu, gdje što možete kupiti. Nemojte nositi hranu koja se u transportu može lako pokvariti na visokoj temperaturu, ili svakako koristite prijenosni frižider. Uvijek je bolji izbor suha hrana (pr. kašice u prahu koje se spremaju naknadno s mlijekom ili vodom). Također djeci je važno uzeti njihove najdraže igračke, slikovnice, kako bi se imali čime zabavljati. 

Putovanje

Nekada je pametno izabrati za putovanje dio dana kada beba obično spava te će put možda proći najmirnije. Potrudite se da u automobilu bude ugodna temperatura, nije dobro dijete unijeti u zagrijani auto, ali niti prerashlađen, tj. da je prevelika temperaturna razlika (preko 5-7 stupnjeva). Računajte da prozori na automobilu propuštaju UVA zrake, ako nema dodatne zaštite. Pobrinite se da i u autu imate dostupne igračke kojima dijete možete zabaviti ili napravite stanke kako bi izbjegli nervozu zbog predugog sjedenja. Ukoliko dijete spava, a vi radite stanku, ni u kojem slučaju ne ostavljajte dijete u autu, prije svega zbog opasnosti od pregrijavanja.

Zaštita od pregrijavanja i sunca 

Dječja koža osjetljivija je od kože odrasle osobe, nema još dovoljno razvijene obrambene mehanizme kao i produkciju melanina te lakše izgori. Učinci sunčevih zraka zbrajaju se kroz život, pa je dobra zaštita od sunca prevencija raka kože u starijoj životnoj dobi. Uz to su djeca podložnija dehidraciji, a također i toplotnom udaru. Najbolja zaštita od pregrijavanja i sunca za djecu je izbjegavanje izlaganja suncu, pogotovo u vrijeme između 10 i 17h sati kada je ono najjače. Čak i u planinskim krajevima kada ste na visini, iako možda ne osjećajte takvu vrućinu, sunčevo UV zračenje je jako i u to vrijeme ga treba izbjegavati. Oblaci ne filtiraju UV zrake pa i po oblačnom vremenu izložena koža za ljetnih mjeseci može pocrvenjeti. Također treba voditi računa o refleksiji od mora, kamena i slično. Za djecu su neizostavna pokrivala za glavu, tipa kapa i šeširića, koja bacaju sjenu na lice i ne propuštaju zrake. Nepropusnost ćete provjeriti tako da kroz tkaninu ne vidite ruku koju stavite s unutrašnje strane. Svjetla odjeća ujedno smanjuje zagrijavanje. Isto tako poželjno je dijete držati uvijek u sjeni i hladu. Što se tiče pripravaka (krema, losiona i sprejeva) za zaštitu od sunca, bitno je izabrati sredstvo prilagođeno za dječju kožu, koje štiti od UVA i UVB zračenja (zaštita širokog spektra). Pripravci za djecu najčešće su fizikalni (mineralni) i oni dobro odbijaju sunčeve zrake. Zaštitni faktor (Sun protection factor =SPF) biramo prema tipu kože. On pokazuje koliko možemo ostati na suncu, a da ne izgorimo. Npr. ako na popodnevnom suncu osoba izgori za 5 minuta, SPF 20 produžuje to vrijeme 20 puta. Kako je dječja koža osjetljiva tako su poželjna sredstva sa SPF više od 30, pa do 50+. Zaštitno sredstvo treba nanijeti 20-30 min prije izlaganja suncu i obnoviti nakon nekoliko sati, kao i nakon kupanja u vodi. Dobro je namazati ga i u sjeni zbog refleksije sunčevih zraka. Primjena preparata za zaštitu od sunca nije preporučljiva u djece  mlađe od 6 mj, budući ih nije uopće dobro izlagati direktnom suncu. U djece mlađe od godinu dana zaštitnom kremom možemo namazati otkrivene dijelove tijela, ali nam je i u dobi od 6. mj. do godinu dana života, odjeća i hlad najbolji oblik zaštite. Kreme protiv sunca obavezno treba navečer isprati s kože.

Prehrana i napici na ljetovanju 

Djeci za ljetnih mjeseci treba češće nuditi tekućine. Ako je dijete isključivo na prsima, obično ne treba dodatnu tekućinu, medjutim nije pogrešno ako je jako vruće, ponuditi vodu, koju će dijete uzeti jedino ako je žedno. Za namirnice je bitno da se ne koriste lako kvarljive, kako bi se smanjio rizik otrovanja hranom. Uz to nastojte da dijete ne unosi vodu u usta u kojoj se brčka ili kupa.  
Insekti i ozljede

U ljetnim mjesecima puno je više insekata, a uz to se oni vole kretati oko hrane i slatkih napitaka. Stoga pazite kada djeci dajete jesti i piti da iz dobro obrišete i uklonite ono što može privlačiti kukce. Isto tako su kukcima privlačni odjeća žarkih boja i cvijeće. Iako je korisno hodanje bez obuće, izbjegavajete da to bude u travi. Od komaraca obično solidno štiti odjeća, a u prostorijama se mogu koristiti aparatići koji odbijaju insekte ili zaštitna mreža na prozorima. Repelenti ( sredstva koja se nanose na odjeću/ili kožu i odbijaju kukce) korisna su ali također treba paziti na dobna ograničenja kod male djece. Nikako ih ne treba stavljati na šake jer ih djeca stavljaju u usta. Ne mogu se primjenjivati niti ako je koža oštećena ili iritirana. Ako se koriste uvijek ih treba kasnije isprati. Ako se dogodi ubod insekta, na mjesto uboda treba aplicirati hladni oblog, ili sredstvo koje hladi (ukoliko ima uputu da se može primjeniti kod djece) ili antihistaminik lokalno za kožu, a ako je mjesto bolno, dati paracetamol. Za jače reakcije potrebno je uputiti se liječniku.
Kako bi se izbjegle ozljede, provjerite kod dolaska u novi prostor da li su osigurane sve utičnice te nedostupni lijekovi, površine za kuhanje, kako su ograđene terase i slično. Nastojte da sandalice imaju zaštitu za prste te ne žuljaju. Ukoliko se dogodi oguljotina ili ogrebotina, korisno je isprati ju mlazom čiste vode ili nanijeti antiseptično sredstvo za kožu koje je dopušteno kod djece (pr. na bazi oktenidina) i pustiti da se osuši. Tek iza se može nanijeti flaster kako bi čuvao kožu od daljih ozljeda, ali to nije nužno.   
 

Što ako se dijete razboli?

Ukoliko se dijete razboli što je uvijek moguće kod promjene sredine nemojte se uspaničiti. Ako je temperatura povišena, prvo se usmjerite na snižavanje (čepićima, sirupom, te davanjem dodatne tekućine, oblozima od vode), a iza toga potražite savjet liječnika. Kretanje po vrući s visokom temperaturom može samo pogoršati stanje djeteta. Ukoliko dijete dobije crijevnu virozu (povraćanje, proljev, sa ili bez temprature) najvažnije je izbjeći dehidraciju. Stoga ga treba učestalo nutkati sa tekućinom, a poželjno je u imati i neku od „oralnih rehidracijskih otopina“ (ORS) koje nadoknadjuju i tekućinu i elektrolite. Ukoliko je dijete klonulo, ne može uzimati tekućinu na usta, jer povraća, ili ima veliki broj stolica, visoku temperaturu, mlađe je od 6mj. obavezno se uputite liječniku koji će procijeniti treba li infuzija. 

Piše: Prim.dr Alemka Jaklin Kekez, spec. pedijatar

Izdvojene novosti