Lokalna anestezija kod djece

Lokalna anestezija kod djece eliminira osjećaj boli tijekom kirurških zahvata. Lokalni anestetik se može aplicirati u obliku injekcije, kožne kreme i spreja (najčešće u području sluznica). Smatra se zahvatom niskog rizika posebice zbog toga što se izbjegava opća anestezija. 

U vrlo rijetkim slučajevima, lokalni anestetik može uzorkovati alergijsku reakciju, poteškoće s disanjem i radom srca (najčešće prilikom intravaskularne primjene) te infekciju na mjestu aplikacije. Ukoliko je dijete imalo prethodno alergijsku reakciju na lidokain, bupivakain ili drugu vrstu lokalnih anestetika, ne preporuča se njegova primjena. S ciljem minimiziranja spomenutih nuspojava primjene lijeka, poduzimaju se sve mjere predostrožnosti. Ovo može biti kirurško pranje mjesta primjene, aspiracija prethodno samoj aplikaciji kako bi se izbjegla intravaskularna primjena te monitoring djeteta tijekom samog zahvata. 

Lokalna anestezija i značaj kontrole boli

Kontrola boli kod djece je jednako bitna u procesu kirurškog liječenja kao i sam zahvat koji se provodi. Kako bi proces pripreme djeteta, apliciranje lokalnog anestetika i sam zahvat protekli što manje stresno za dijete, potrebno je poduzeti nekoliko koraka:

  1. Bitan element je psihološka priprema djeteta od strane roditelja. Dijete koje je po medicinskim kriterijima kandidat za kirurški zahvat u lokalnoj anesteziji, mora biti upoznato sa zahvatom koji će se vršiti te postupkom koji obuhvaća sve od same pripreme polja, apliciranje lokalnog anestetika i samog zahvata. 
  1. Područje gdje će se aplicirati lokalni anestetik putem injekcije se namaže EMLA kremom. EMLA krema sadrži djelatne tvari lidokain i prilokain (anestetici koji se koriste u lokalnoj primjeni). EMLA krema se uobičajeno koristi kao topikalna anestezija kože u djece te sluznice spolnih organa u djece. EMLA krema se ostavi da djeluje oko 45 minuta lokalno. Time eliminira ili bitno smanji bolnost prilikom injekcije lokalnog anestetika na mjestu planiranog kirurškog zahvata. 
  1. Umjesto EMLA kreme se može koristiti i J-tip aplikator koji izbjegava čekanje koje je potrebno da EMLA krema počne djelovati (45-60 minuta). Princip djelovanja J-tip aplikatora je ubrizgavanje lokalnog anestetika (lidokain) direktno u kožu pod tlakom iz malog CO2 rezervoara. 
  1. Korištenjem igle manjeg promjera, utopljavanjem samog lokalnog anestetika prije primjene i postepenom primjenom samog lokalnog analgetika pod kožu se smanjuje osjećaj nelagode i boli kod djece. 

Što raditi prije zahvata

Preporuča se da dijete pojede prethodno zahvatu. Međutim, ipak treba izbjeći jesti veće količine hrane unutar 1 sata od početka zahvata. Dijete smije piti, preporučljivo lagane tekućine, poput vode ili domaćeg čaja.  

Preporučljivo je da se dijete okupa ili otušira na dan zahvata čime se smanjuje rizik od infekcije. 

Na zahvat je potrebno stići na vrijeme kako bi se dijete moglo opustiti, upoznati s okolinom i pripremiti za zahvat. 

Nakon zahvata je važno da se dijete odmori. Ne preporuča se fizička aktivnost tog dana, već odmor kod kuće uz praćenje općeg i lokalnog stanja djeteta. Prema uputama kirurga se mogu davati analgetici (paracetamol, ibuprofen). Daju se u obliku koje dijete može uzimati (čepić, sirup, tableta) i prema dozi ovisno o kilaži i starosti djeteta. 

U slučaju da je dijete prehlađeno, bolesno ili iz bilo kojeg drugog razloga u nemogućnosti doći na zakazani zahvat, važno je na vrijeme javiti. Ovo je potrebno bi se zahvat odgodio i počeo planirati novi termin zahvata. 

Izdvojene novosti

Otvori chat
💬 Javite nam se za pregled!
Poliklinika Helena
Pozdrav,
ako trebate pregled bolesnog djeteta, pošaljite nam poruku i javit ćemo se u najkraćem mogućem roku.

Za sve ostale upite, molimo koristite našu web kontakt formu ili email.