Nekada roditelji kod svog djeteta zamijete oteklinu koja izgleda kao povećan limfni čvor, najčešće na vratu, te se zabrinu. Što to znači i da li je opasno?
Povećan limfni čvor kod djece – najčešći uzroci
Postoje različiti uzroci povećanja limfnog čvora /čvorova. Češće su benigni, odnosno reaktivni. Maligno promijenjeni limfni čvorovi značajno se rjeđe javljaju kod djece i upućuju na ozbiljnu bolest limfnog tkiva.
Kod djece se najčešće radi o upali limfnog čvora kao posljedici bakterijske ili virusne infekcije. Najčešće bakterijske infekcije koje mogu zahvatiti limfni čvor su: streptokok, pneumokok, stafilokok, hemofilus influence, bartonela hensele, toksoplazmoza, a u prošlosti i tuberkuloza.
Virusne infekcije su vjerojatno još češći uzrok povećanja limfnih čvorova. Dijete koje ima ili je nedavno imalo Epstein–Barr virusnu infekciju, citomegalovirusnu infekciju, vodene kozice, ospice ili neku drugu virusnu infekciju mogu još jedno vrijeme nakon akutne infekcije imati povećane limfne čvorove.
Ako se radi o infekciji limfnog čvora, on je otečen, bolan, mekane konzistencije. Najčešće su zahvaćeni limfni čvorovi srednje i gornje trećine vrata, iza uha ili straga subokcipitalno. Obično su tada pridruženi znakovi upale ždrijela, tonzila, upale srednjeg uha ili sinusa.
Dijete svakako treba odvesti liječniku koji će uzeti anamnezu i učiniti cjelovit klinički pregled, odgovarajuće pretrage, te po potrebi dati antibiotik.
Kako se povećan limfni čvor dijagnosticira
Od laboratorijskih pretraga bitan je nalaz testova upalnih parametara kao što je sedimentacija (SE) i C reaktivni protein (CRP). Potrebno je uzeti bris nosa i ždrijela, a nekad je važno učiniti i nalaz jetrenih enzima.
Nekad je nužno učiniti ultrazvuk da bi se procijenila lokalizacija, struktura i dimenzije povećanog čvora / čvorova. Kod upale limfnog čvora struktura nije bitno poremećena i nije prisutna patološka vaskularizacija.
Biopsija povećanog limfnog čvora
Bez obzira na sve učinjeno, nije uvijek jednostavno razlučiti da li se radi o benignoj ili malignoj promjeni. U tom se slučaju liječnik mora odlučiti na citološku punkciju, odnosno biopsiju povećanog limfnog čvora. Reaktivna hiperplazija u citološkom nalazu upućuje na benignu etiologiju, za razliku od maligne promjene. Maligna promjena se uvijek mora potvrditi patohistološkim nalazom biopsije limfnog čvora. U tom slučaju najčešće se radi o limfomu.
Vrste limfoma
Limfomi se dijele na Non Hodgkin i Hodgkin limfome. Obje vrste limfoma mogu se javiti u dječjoj dobi. Hodgkin limfom se najčešće javlja kod tinejdžera i adolescenata, za razliku od non Hodgkin limfoma koji se može pojaviti i u mlađoj dječjoj dobi. Limfome može pratiti povišena tjelesna temperatura, pojačano noćno znojenje, gubitak tjelesne težine. Vrlo je važno da liječnik na vrijeme prepozna limfom jer je non Hodgkin limfom u dječjoj dobi vrlo agresivan, odnosno vrlo brzo se povećava i širi, te je nužno što prije postaviti točnu dijagnozu i započeti liječenje kemoterapijom.
Ako uočite nepoznatu oteklinu na vašem djetetu i želite ga odvesti na pregled kod naših stručnjaka, kontaktirajte nas!
Doc.dr.sc .Gordana Jakovljević, pedijatar hematolog i onkolog