Urinarne infekcije u dječjoj dobi su česte, a ljeti su barem barem 30% učestalije. Posebno su sklona djeca sa anomalijama mokraćnog sustava poput vezikoureteralnog refluksa, djeca sa neurogenim mokraćnim mjehurom, bubrežnim kamencima ili djeca s opstipacijom. Najčešći uzročnik je bakterija E. coli, a razlozi zašto upravo u ljetnim mjesecima trebamo više pažnje posvetiti prevenciji su:
Dehidracija organizma uslijed velikih vrućina – zbog pojačanog znojenja, povećane tjelesne aktivnosti i visokih temperatura zraka dolazi do gubitka tekućine te se smanjuje ispiranje mokraćnog sustava i urin postaje koncentriraniji, što pogoduje razvoju bakterija u mjehuru.
Opstipacija ili tvrda neredovita stolica češća je u ljetnim mjesecima upravo zbog dehidracije organizma. To je jedan od češćih razloga koji dovodi od uroinfekcija u dječjoj dobi zbog pritiska na mokraćni mjehur i nemogućnosti potpunog pražnjenja.
Mokri kupaći kostimi najčešće su napravljeni od sintetičkih materijala koji ne omogućuju protok zraka. Dulje vrijeme provedeno u mokrom kupaćem kostimu povećava temperaturu oko genitalnog područja čime se stvara vlažno i toplo mjesto u kojem se lakše umnožavaju bakterije.
Kupanje u hladnom moru, rijeci ili jezeru može dovesti do pothlađivanja, a samim time i do smanjene otpornosti organizma u borbi s bakterijama.
Kupanje u bazenu i plićaku sa pijeskom uvijek je rizičnije jer obje lokacije mogu biti izvor bakterija i drugih mikroorganizama, pogotovo ako voda u bazenu nije pravilno održavana ili ako se ne poštuju higijenski standardi.
Kako možemo spriječili upalu mokraćnog sustava tijekom ljeta?
- Povećajte unos tekućine, najviše vode
- Presvucite djetetu mokri kupaći kostim
- Potičite dijete na češće mokrenje
- Nakon velike nužde, brišite dijete od naprijed prema natrag
- Mijenjajte češće pelene
- Ne koristite pjenušave i uljne kupke i jake sapune koji mogu nadražiti uretru i genitalije i učiniti ih plodnim tlom za razvoj bakterija
- Obucite djetetu pamučno donje rublje koje upija vlagu i često ga mijenjajte
- Kod djece koja ima anomaliju mokraćnog sustava ili su sklonija uroinfekcijama tijekom ljeta dobro je dati brusnicu ili D-manozu
Čemu služe brusnica i D-manoza?
D-manoza je prirodni šećer koji se nalazi u malim količinama u voću poput borovnica i brusnica te ima sposobnost sprječavanja vezanja bakterija na stijenku mokraćnog mjehura tako da se čvrsto veže na površinske izdanke bakterija. Brusnice su bogate antioksidansima i vitaminom C, a sadrže i tvari poznate kao proantocijanidini, koje se vežu za bakterije i sprečavaju ih da se pričvrste na stijenke mokraćnog sustava. Bakterije se tako jednostavno ispiru iz tijela prirodnim putem.
Ako vaše dijete ima problem s urinarnim infekcijama, obratite nam se s povjerenjem i osigurajte svom djetetu najbolju skrb i bezbrižno ljeto!
Piše: Prof.dr.sc. Andrea Cvitković Roić, uži specijalist pedijatrijske nefrologije