Dehidracija kod dojenčadi i djece

Dehidracija kod beba i djece

Treba li dojenčadi pored majčinog mlijeka ili formule davati dodatnu tekućinu? Je li dijete žedno? Koliko vode treba piti? Dehidracija kod beba i djece zna biti učestalo pitanje u ljetnim mjesecima – naučite kako je prepoznati te kako postupiti.

Osigurava li majčino mlijeko dovoljno tekućine za bebe?

Iako smjernice govore da majčino mlijeko i mliječna formula zadovoljavaju potrebu za tekućinom, roditelji prema savjetima članova obitelji ponekad dojenčadi daju i vodu ili čaj. Međutim, dojenčad dobi od 4 do 6 mjeseci koja se isključivo hrane mlijekom ne treba dodatnu vodu, s obzirom na to da majčino mlijeko u sebi sadrži oko 88% vode. Dovoljnu količinu vode tijekom dana dobije i dojenčad koja je hranjena isključivo adaptiranim mliječnim pripravkom, tj. formulom.

Majčino mlijeko zadovoljava sve potrebe djeteta za tekućinom i hranjivim vrijednostima, a ima i zaštitnu, imunosnu komponentu što ga čini najboljom hranom za dijete. Zato nema potrebe dodavati bilo što drugo u prehranu unutar (poput čaja ili vode) do uvođenja novih namirnica u prehranu. Prekomjerno davanje vode može omesti osnovni unos hranjivih sastojaka, a i dovesti do opasne komplikacije, hiponatrijemije.

Kada bebi ponuditi vodu?

Po uvođenju novih namirnica u prehranu nakon 4. do 6. mjeseca života, svom djetetu možete početi nuditi vodu u postupno rastućim količinama kako se povećava količina kašastih obroka. Pritom treba računati da se dodatna voda unosi i putem kašica, juhe i umaka.

Cilj uvođenja vode u prehranu u ovoj dobi nije samo hidracija već i navikavanje na okus vode. Voda treba biti sobne temperature jer previše rashlađena voda može uzrokovati probavne poteškoće, a do 6. mjeseca starosti, preporuča se i prokuhavati vodu zbog klora koji se nalazi u vodovodnoj vodi. Pripazite da se voda nakon prokuhavanja ohladi do primjerene temperature, a vodu ponudite tek nakon obroka, jer ako se daje prije, dijete neće moći pojesti svoj pripremljeni obrok. 

Dodatne količine vode nude se ljeti pri povišenim temperaturama, povraćanju te nereguliranoj stolici (proljev ili zatvor), ali u tim slučajevima je najbolje zatražiti savjet nadležnog pedijatra.


Dehidracija kod beba i djece: kako prepoznati znakove dehidracije kod beba i djece?

Djeca imaju odličan urođeni autoregulatorni mehanizam prema kojem se formira njihov osjećaj žeđi. Nedostatka tekućine možete i zapaziti po specifičnim znakovima dehidracije na koje posebice treba pripaziti u ljetnim mjesecima, a to su:

  • Suha koža
  • Suh jezik
  • Smanjeno mokrenje
  • Izraženiji podočnjaci
  • Uvučena velika fontanela
  • Mirnije, pospanije ili nezadovoljnije dijete nego inače

U ovim slučajevima dijete bi odmah trebalo odvesti na pregled pedijatru zbog dodatne obrade i liječenja koje može uključivati davanje infuzije.

Postupanje tijekom ljetnih mjeseci

Tijekom ljetnih mjeseci potrebno je rashladiti kuću ili stan, dijete zaštititi od sunca i vrućine, a dojenom djetetu češće nuditi podoj, što znači da majka treba uzimati više tekućine. Djetetu na adaptiranoj formuli se obrok može ponuditi češće, ali treba pripaziti da se ne miješa više od točno preporučene količine vode za pripremu obroka.

Dijete pije vodu da ne dehidrira


Žeđ i dehidracija kod starije djece

Česta je nedoumica roditelja je li dijete žedno i koliko vode treba piti? Odgovor je vrlo jednostavan; ako niste sigurni – ponudite djetetu vodu! Voda je najbolja i dovoljna za utažiti žeđ i nitko je žedan neće odbiti. 

Mnogi roditelji tada kažu: “Nudimo vodu, ali ne želi piti” ili “Pije samo sok/čaj, vodu neće”. Sokove, čajeve i druge slatke napitke, djeca piju više zbog slatkog okusa nego žeđi. Stoga, ako dijete neće vodu, a hoće sok, nije žedno i ne treba iz straha davati kontinuirano slatke napitke. Uz vodu, čaša soka dovoljna je za dan. 

Prečesta konzumacija slatkih napitaka remeti obroke i nezdrava je za zube. Inače, djeca kroz svoje normalne obroke uzimaju u pravilu dosta tekućine (juhe, voće, mliječni obroci) tako da im uz njih ne treba puno druge tekućine.

Potreba za dodatnom tekućinom postoji samo kada dijete ima s povišenu temperaturu, proljev, povraća, ili se bavi pojačanom tjelesnom aktivnošću. Tada se primjenjuju mjere nadoknade tekućine, a ponekad i elektrolita ako se oni uz to gube. Međutim, to su izvanredne situacije, a za svakodnevicu zdravog djeteta vrijede ranije navedeni savjeti.

Dehidracija kod beba i djece – zaključak

Zaključno, voda je najbolji napitak za žeđ i dovoljna je djeci da budu dobro hidrirana, a svako zdravo dijete prirodnim osjećajem žeđi određuje koliko vode treba piti. Ako dijete pokazuje znakove dehidracije, naručite se na pregled kod pedijatra zbog dodatne obrade i liječenja.

Helena Živić, dr. med., spec. pedijatar, subspecijalizant pedijatrijske nefrologije

Izdvojene novosti

Otvori chat
💬 Javite nam se za pregled!
Poliklinika Helena
Pozdrav,
ako trebate pregled bolesnog djeteta, pošaljite nam poruku i javit ćemo se u najkraćem mogućem roku.

Za sve ostale upite, molimo koristite našu web kontakt formu ili email.