EEG, ili elektroencefalografija, može otkriti ključne uvide o moždanoj aktivnosti i uvelike pomoći pri dijagnostičkom procesu. Saznajte kako radi, kada se koristi i kako se najbolje pripremiti za pretrage!
Što je EEG?
EEG (elektoencefalografija) je jedna od osnovnih dijagnostičkih metoda funkcionalnoga ispitivanja središnjega živčanog sustava. Neinvazivna je i bezbolna, ne zrači i nije štetna.
EEG zapis prikazuje trenutačnu funkciju (aktivnost) moždanih stanica, te se može mijenjati ovisno o stanju osobe koju snimamo (budnost, spavanje, pospanost, glad, umor, glavobolja, neprospavana noć). Zbog toga ista osoba u različitim stanjima može imati različit nalaz EEG-a.
Elektroencefalografija u djece ne samo da se razlikuje od one u odraslih već pokazuje i razlike u odnosu na dob djeteta od novorođenačke do adolescentne dobi. Ovisna je o neuroanatomskom razvoju i sazrijevanju moždane kore, razvoju moždanih stanica, njihovih veza i formiranju puteva.
Mozak se sastoji od bilijuna neurona koji su električni aktivni zahvaljujući električnoj aktivnosti koja postoji na njihovoj membrani. Oni komuniciraju putem električnih impulsa i aktivni su cijelo vrijeme, čak i kada spavate. Ova se aktivnost prikazuje kao valovita linija na EEG snimci.
Kada se radi?
Indikacije za snimanje EEG-a su raznolike, a najčešće su:
– poremećaj svijesti
– glavobolja
– vrtoglavica
– dijagnostika tumora
– razvojne anomalije mozga
– poremećaji pokreta ( npr. tikovi )
– poremećaji ponašanja i komunikacije
– poremećaji spavanja
– nakon traume glave
– metabolički poremećaji itd.
Kako se radi EEG?
EEG kod djece izvodi se tako da se na glavu postavi kapa u obliku mreže na kojoj su fiksirane elektrode (mali metalni diskovi) koje se gelom dodatno zalijepe za površinu glave nakon fiksiranja kape.
Snimanje se izvodi u ležećem ili sjedećem položaju uz zatvorene i otvorene oči.
Trajanje snimanja u budnosti je 30-tak minuta, a tijekom snimanja provode se i neke aktivacijske tehnike (koje “pobuđuju” ili provociraju aktivnost moždanih stanica) kao što je duboko disanje i fotostimulacija (“bljeskanje”).
Mala djeca zbog slabije suradnje obično se snimaju u prirodnom spavanju.
Snimanje se vrši uz istovremeno vizualno praćenje djetetova ponašanja.
Kako pripremiti dijete za pretragu EEG-om
Većoj djeci i adolescentima se preporuča da idu spavati u uobičajeno vrijeme oko 22 sata, bude se iza ponoći i budna su do dolaska na snimanje.
Manju djecu potrebno je probuditi u 4-5h ujutro te naručiti da dođu na snimanje kada im je vrijeme za popodnevno spavanje oko 12-14sati.
Važno je da dijete nakon što se probudilo više ne zaspe do početka pretrage.
Kod starije djece poželjno je 8 sati prije snimanja izostaviti kavu, čaj ili čokoladu jer njihova konzumacija može promijeniti nalaz.
Ako dijete uzima neku terapiju, lijekove treba uzeti po rasporedu. Ukoliko je dijete na lijekovima za smirenje to je potrebno naglasiti prije snimanja.
Poželjno je uzeti mali lagani obrok prije snimanja budući da i hipoglikemija (glad) može utjecati na električnu aktivnost mozga.
Potrebno je imati svježe opranu kosu (samo šamponom) bez dodataka preparata za oblikovanje i učvršćivanje frizure (laka, gela itd.) budući da se elektrode dodatno pričvršćuju posebnim gelom na kožu glave.
Preporuka je odjenuti laganiju odjeću te kod malene djece i beba uzeti dudu, bočicu ili neki drugi predmet uz koji se dijete osjeća smireno.
Važno je naglasiti da svako dijete ima svoj ritam spavanja i navike, te se pripreme koji puta razlikuju bez obzira na navedeno.
Zanima vas više o EEG-u? Pročitajte naš članak o tome kako pripremiti dijete za EEG ili kontaktirajte naše stručnjake s
Željka Martinić, Glavna medicinska sestra neuropedijatrije u Poliklinici Helena