Ljeto je doba kada su zbog vrućina i kupanja puno češće infekcije kože poput impetiga. Šta je to impetigo, kako ga prepoznati i liječiti, a kako prevenirati pročitajte u tekstu koji slijedi.
Što je to impetigo?
Impetigo ili stafilodermija (u narodu poznata kao slatke kraste) je zarazna bakterijska infekcija kože koja se najčešće javlja u ljetnim mjesecima. Iako se može javiti u svakoj dobi, češća je kod vrtićke djece i djece rane školske dobi.
Što uzrokuje impetigo?
Impetigo uzrokuju dvije vrste bakterija: zlatni stafilokok i beta hemolitički streptokok grupe A. Veća vjerojatnost od razvoja infekcije postoji ako je koža već iritirana drugim kožnim problemima poput uboda insekata, posjekotina ili ogrebotina, te ako dijete ima atopijski dermatitis.
Kako se prenosi impetigo?
Impetigo se prenosi s osobe na osobu direktnim kontaktom, no se može prenijeti i indirektno preko kontaminiranih predmeta: igračaka, ručnika, odjeće i posteljine.
Dijete može prenijeti infekciju i samoinokulacijom (iz nosne sluznice na kožu).
Izvor zaraze može biti i kontaminirana voda u kojoj se osoba kupa (zagađeno more ili zagađena bazenska voda). Širenju infekcije općenito pogoduje toplina, vlažnost i slabiji higijenski uvjeti, zbog čega se bolest puno češće javlja ljeti.
Klinička slika i simptomi impetiga
Karakteristika kliničke slike impetiga su mjehuri po koži, koji prelaze u rane prekrivene krastama boje meda i zato je bolest poznata u narodu kao medene kraste ili slatke kraste.Impetigo može biti lokaliziran na bilo kojem dijelu kože, no najčešće se javlja na licu (oko nosa i usta), rukama, nogama, trupu, ali i na pelenskoj regiji. Promjene mogu svrbiti, a katkad se opisuju i osjećaj pečenja i žarenja.
Dijagnoza i terapija
Dijagnoza impetiga se najčešće postavlja na temelju kliničkog pregleda, katkada je potreban i mikrobiološki bris.
U liječenju impetiga obično je dovoljna lokalna terapija antibiotskom masti ili kremom koja se primjenjuje 2-3 puta dnevno kroz 7-10 dana. Preporuka je prije antibiotske masti oprati zahvaćeno područje i nanijeti antiseptik u spreju. Kraste treba razmočiti oblozima fiziološke otopine na sterilnoj gazi da otpadnu, a zatim kožu treba posušiti i nanijeti antibiotsku mast.
Ukoliko se infekcija proširi na veću površinu kože, ako je dijete malo, ako je oslabljen imunitet, ili ako se stanje uz lokalnu terapiju ne popravlja već pogoršava, potrebno je uvesti peroralni antibiotik. Ukoliko impetigo zahvati veću površinu kože, uz antibiotsku terapiju od pomoći može biti i primjena antiseptičkih kupki.
Komplikacije impetiga
Komplikacije impetiga su rijetke, a podrazumijevaju infekciju potkožnog tkiva (celulitis), prodor bakterije iz kože u krv (sepsa) i prodor bakterije iz kože u kost (osteomijelitis).
Prevencija impetiga
Za prevenciju impetiga najvažnija je dobra higijena. Tu podrazumijevamo:
- Redovito pranje ruku i redovito podrezivanje noktiju koji trebaju biti glatki
- Inficiranu djecu poštedjeti od kolektiva dok bolest ne prođe
- Ne dijeliti odjeću, posteljinu i ručnike
- Kada se impetigo ponavlja, moramo misliti na kolonizaciju nosne sluznice stafilokokom, zbog čega se može preporučiti primjena antibiotske masti na rub nosnica kroz 10-ak dana
Ukoliko vaše dijete pokazuje neki od simptoma i sumnjate na zarazu impetigom, kontaktirajte nas!
Piše: prim. Iva Palčić, dr. med., spec. pedijatar, uži spec. pedijatrijske nefrologije, Voditeljica – Opća i preventivna pedijatrija